Pavel Smutný, známý advokát a mecenáš

Pavel Smutný, advokát a mecenáš - Foto: Marián Vojtek

Pavel Smutný, advokát a mecenášFoto: Marián Vojtek

Investovat peníze do něčeho, co je nevrátí, nemá podle sobotního hosta Radiožurnálu smysl. Advokát a mecenáš Pavel Smutný rozhodně tvrdí: „Mecenášství není charita. Mecenášství znamená pomoc úžasným projektům, které by bez vašich peněz nevznikly.“

K umění jej prý přivedla už jeho rodina. „Bylo u nás vždy přítomno, a to i v 70. letech jako typ náhradní reality,“ vzpomíná. Mnozí tehdy utíkali ke country, další k literatuře. On sám miloval knihy a film. 

Přes svou lásku k umění nakonec vystudoval obor zcela odlišný – práva. Jak se člověk stane právníkem nebo třeba zedníkem či pekařem, je zřejmé. Jak se však stane takovým mecenášem? „Dojde k tomu tak, že vidíte velké kulturní projekty a zároveň si uvědomujete, že stát je určitou hodnou macechou,“ odpovídá Pavel Smutný. 

Stát kulturu platí – koneckonců musí, shrnuje právník a mecenáš. „V tomto smyslu čerpáme z německé tradice, která kulturu velmi správně pokládá za veřejný statek,“ upozorňuje. „Stát však nemůže podporovat určitý typ projektů. Bez soukromé podpory nemůže řada projektů vůbec vzniknout.“ 

V jakých momentech cítí touhu podporovat kulturu nejsilněji? Jaký je vlastně rozdíl mezi sponzorem a mecenášem? A jaké jsou cíle nadačního fondu na ochranu a rozvoj českého kulturního bohatství Bohemian Heritage Fund? Také na to se Václav Žmolík svého hosta zeptal. Odpovědi Pavla Smutného si kdykoliv poslechněte v našem audioarchívu. 

Záznam celého rozhovoru s Pavlem Smutným a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.  

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace