Pes je sobec. Představte si, že je Číňan a vůbec vám nerozumí, radí s výcvikem kynolog

Psa je třeba zaměstnat, připomíná Jiří Ščučka - Foto: Fotobanka Pixabay

Psa je třeba zaměstnat, připomíná Jiří ŠčučkaFoto: Fotobanka Pixabay

Snad každá země, ve které se někdy chovaly ovce, má svého ovčáka. Jednotliví ovčáci se mezi sebou někdy výrazně liší, jak připomíná trenér a kynolog Jiří Ščučka. Třeba ten belgický je považován za „formuli 1“ mezi psy a majitel musí vědět, jak ho utahat. To ale nemusí nutně znamenat celodenní pobíhání po loukách a lesích.

„Často si myslíme, že je třeba psa utahat fyzicky, ale někdy jde všechno přes hlavu. Když mu zaměstnáte mozek, je to v pohodě,“ říká s nadhledem Jiří Ščučka, který v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou vysvětlil základní chyby, kterých se při výcviku psa dopouštíme. 

 

Kynolog Jiří Ščučka radí, jak si poradit s výcvikem psa. Nejčastější chybou je polidšťování zvířat, domnívá se. Rozhovor moderuje Patricie Strouhalová.

Vložit na svůj web

Každý majitel psa by si měl uvědomit základní chybu – polidšťování zvířete. „Nejprve musíte zavřít pusu. Uvědomte si, že psi nekomunikují řečí a nerozumí česky,“ zdůrazňuje Jiří Ščučka a rozbíjí tak nejeden sen o nerozlučném přátelství psa a jeho pána. „Představte si, že je pes Číňan a vůbec vám nerozumí. To vám pomůže ho vnímat. Musíte s ním komunikovat jen pomocí gest a řečí těla,“ vysvětluje. 

Pes je podle jeho slov sobec a oportunista. „Nedělá nic pro vás ani proti vám,“ míní kynolog a dodává: „Pes dělá všechno pro sebe.“ Toto zvíře, jak navíc upozorňuje, nikdy není odpovědný za své chování, protože lidé jsou ti chytřejší a měli by ho vést. „Inteligence psa nepřesahuje inteligenci dvouletého dítěte,“ dokládá. 

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace