Petr Vavrouška se vydal s uprchlíky balkánskou cestou. Rozbrečel jsem se, přiznává

Petr Vavrouška sledoval uprchlíky jako fenomén - Foto:  ČTK/AP

Petr Vavrouška sledoval uprchlíky jako fenoménFoto:  ČTK/AP

Petr Vavrouška je zpravodajem Českého rozhlasu na Slovensku a nedávno projel balkánskou cestu uprchlíků mířících z Řecka dál do Evropy. Jeho situace sice nebyla nijak komplikovaná, ale jak připouští, i zkušený redaktor má občas slzy v očích.

„Sledoval jsem uprchlíky jako fenomén,“ vysvětluje Petr Vavrouška v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. A protože v minulosti natáčel například v Pákistánu nebo Afghánistánu, nešlo o jeho první zkušenost se zoufalstvím lidí, kteří opouštějí své domovy. 

 

Rozhovor se zpravodajem Českého rozhlasu na Slovensku Petrem Vavrouškou o jeho cestě s uprchlíky, které sledoval na balkánské trase, pobytu v Polsku, po kterém se mu stýská, a také o Slovensku. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Vnímání Petra Vavroušky se však časem mění. „Na řecko-makedonské hranici jsem zažil spoustu chvil, které bych dřív bral cynicky, ale teď už ne,“ tvrdí. A jako příklad uvádí situaci, kdy se makedonský policista vrhl s obuškem do davu, v němž byly také rodiny s dětmi. „Když jsem to zpětně hodnotil, rozbrečel jsem se. Představil jsem si sebe se třemi dětmi,“ přiznává a současně dodává: „To byl moment, kdy jsem si uvědomil, že nejsem pragmatický cynik. Na některé věci jsem už citlivější.“ 

Petr Vavrouška: Polské duše - Foto:  Český rozhlas

Čtěte také: Fotoreportér Jan Šibík: Chci se věnovat tématu uprchlíků. Irituje mě nesnášenlivost Čechů

Petr Vavrouška. Netradičně ve studiu Radiožurnálu - Foto: Šárka Ševčíková

Petr Vavrouška. Netradičně ve studiu RadiožurnáluFoto: Šárka Ševčíková

„Balkánskou cestu jsem projel,“ připomíná Petr Vavrouška svou situaci, která byla o mnoho jednodušší než ta, se kterou se vyrovnávají uprchlíci. „Mohl jsem spát v hotelu a nemusel trávit čas pod širákem v dešti nebo ve 30stupňových vedrech,“ upozorňuje. 

Často agresivní reakce na uprchlíky hodnotí rozporuplně. „Lidé mají strach z neznámého. Na strachu dřív fungovala třeba katolická církev a dnes na něm společnost také funguje. Rozumím strachu, ale nerozumím agresivní netoleranci,“ zamýšlí se a v další větě kritizuje politiky za nezodpovědnost, se kterou k tak citlivému tématu přistupují: „Měli by dodat, že to zvládneme a že není proč se bát, protože těch pár lidí u nás neznamená žádné ohrožení.“ 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace