Host Radiožurnálu25. března  2012 v 11:54  

Petra Špalková

Petra Špalková - Foto: Tomáš Vodňanský

Petra ŠpalkováFoto: Tomáš Vodňanský

Kariéristická a tvrdá manažerka? Taková prý rozhodně není. Ambiciózní ženu, která si jde přímočaře za svým, Petra Špalková pouze ztvárňuje v divadelní hře o krachu společnosti Enron. „Dokumentární muzikál i zrcadlo naší společnosti,“ popisuje Petra Špalková v rozhovoru s Václavem Žmolíkem, jaká je podle ní divadelní komedie Enron.

Americká společnost Enron zkrachovala před 11 lety – šlo tenkrát o jakési předznamenání budoucí světové ekonomické krize. Herci, kteří se v divadelní komedii inspirované touto skutečnou událostí objevují, tak během nastudování svých rolí museli zabrousit i do jiných než ryze hereckých oblastí. „Ekonomie, politologie? Nyní jsme skutečnými mistry,“ směje se Petra Škalková. 

A není divu. Hercům totiž k ruce byl i skutečný odborník – finanční analytik, který pro ně připravil přednášku týkající se právě ekonomických témat, které s celosvětovou finanční krizí úzce souvisejí. „Dostali jsme od něj přibližně dvouhodinovou nalejvárnu o historii problému,“ vzpomíná herečka. 

Divadelní text o krachu společnosti Enron je podle ní velice zdařilý i z toho důvodu, že je naprosto srozumitelný i laikům. „Jedna postava vše, co se stalo, vysvětluje druhé, a tedy i divákům. Kdo zvládl základoškolskou matematiku, neměl by mít problém představení pochopit,“ soudí Petra Špalková. 

Proč hru o krachu americké společnosti označuje za zrcadlo naší společnosti? Také na to se jí Václav Žmolík zeptal. Padly však i další otázky. 

Záznam celého rozhovoru s Petrou Špalkovou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Matěj Pálka  (mjp)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace