Poetická cesta k Bohu. Otakáro Schmidt a Jana Studničková představují film Alenka v zemi zázraků

Otakáro Schmidt, režisér, a Jana Studničková, scenáristka - Foto: Jana Přinosilová

Otakáro Schmidt, režisér, a Jana Studničková, scenáristkaFoto: Jana Přinosilová

Po mnoha letech společného života už jsou téměř jedno tělo, jedna duše. Možná i proto se Otakáro Schmidt a Jana Studničková shodují, že nový snímek Alenka v zemi zázraků, který má ve čtvrtek premiéru, je jejich společným dílem. „Jde o Janin příběh z dětství, jde o autobiografickou věc. Společně jsme napsali scénář, oba jsme film režírovali a vymýšleli výtvarnou koncepci,” popisují v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Poetické putování Alenky, které nyní vychází jako film, už Jana Studničková popsala ve své diplomové práci na DAMU v roce 2006. I když, jak vysvětluje, původně mělo být všechno jinak. 

„Nejprve jsem psala o italských slavnostech, dokonce jsem šla na rok studovat do Itálie. Napadl mě tehdy dokument, že do takové slavnosti vstoupí Alenka z říše za zrcadlem a bude nás slavnostmi provázet,” vzpomíná, jak vznikl námět nového filmu. 

Směřovala jsem ke křtu 

Nový snímek Alenka v zemi zázraků má tři roviny: poetickou, mystickou a autobiografickou. Film tak na jednu stranu svým vzpomínkovým stylem připomíná třeba Mikulášovy patálie, na stranu druhou se v jeho závěru Alenka dostává k samotnému Bohu. 

„Když jsem začala psát, byla jsem toho plná. Jako dítě jsem se neustále ptala a až dospělýma očima jsem si uvědomila, že jsem tehdy všemi svými otázkami směřovala ke křtu,” přiznává Jana Studničková. 

Alenka, Bůh… ale třeba i Malý princ. Ti všichni se ve filmu objevují. Pokud jde o posledně zmíněného, nejedná se u Schmidta a Studničkové o nový motiv. Zařadili ho i do svého známého snímku Pražské Jezulátko.  

Ve filmu Alenka v zemi zázraků si zahráli třeba Veronika Žilková, Bolek Polívka nebo Simona Postlerová. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace