Host RadiožurnáluAktualizováno 25.09.2017 15:38  

Poslechněte si poslední rozhovor Jana Třísky pro Radiožurnál: Když představení skončí, musíte to ze sebe umět shodit

Jan Tříska na natáčení filmu Po strništi bos - Foto: Bioscop

Jan Tříska na natáčení filmu Po strništi bosFoto: Bioscop

Jan Tříska, jedna z nejvýraznějších osobností českého divadla a filmu posledních desetiletí, zemřel v noci na pondělí. Ve svém posledním rozhovoru pro Radiožurnál, který vznikl 4. listopadu 2016, v den jeho osmdesátých narozenin, líčí nejen vznik filmu Po strništi bos, při jehož natáčení se po pětadvaceti letech sešel na place s režisérem Janem Svěrákem.

„Scénář, přestože je poetický, tak má v sobě hořká, zatrpklá témata, tím je zajímavý. Budoucí film bude báječný a odsouzený k úspěchu,“ vysvětlil tehdy herec, který slavil osmdesáté narozeniny. 

Schopnost být hercem podle něj znamená objevovat to, co je v nás – jak pozitivní a hezké, tak také to, co je trpké a nepříjemné. „Potom, když skončí představení, tak to musíme umět ze sebe shodit,“ dodává. 

On sám chodil každý den běhat – ne snad proto, aby ze sebe vyběhal zášť a zlobu, ale aby mohl přijít na plac nebo na představení v dobré fyzické kondici a mohl opět objevovat to, co v něm bylo pozitivního nebo negativního a vydat to obecenstvu. 

Diváci si Jana Tříšku vybaví například díky roli Igora Hnízda ve filmu Obecná škola, který také natočil Jan Svěrák. „To, že po pětadvaceti letech hraji roli u stejného režiséra, je důkazem, že trpělivost se vyplácí. Honza Svěrák byl tenkrát báječný režisér, a dnes je superiorní režisér. Má nekonečnou trpělivost a velikánkou schopnost jednat s lidmi, jednat s hercem,“ pochvaloval si natáčení Jan Tříska. 

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Vladimír Kroc  (vlk), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace