Host Radiožurnálu21. září  2017 v 10:24  

Pražané se konečně naučili žít ve vlastní čtvrti, říká popularizátor architektury Adam Gebrian

Adam Gebrian - Foto: Luboš Vedral

Adam GebrianFoto: Luboš Vedral

Žijete v Praze a zajímá vás, jak se vaše čtvrť v nadcházejících letech změní? Dnes už to zjistíte snadno. Jak na to, popisuje v rozhovoru s Lucií Výbornou popularizátor architektury Adam Gebrian.

Ve čtvrtek se v Praze otevírá Centrum architektury a městského plánování (CAMP). A zajímat by to prý mělo každého, kdo alespoň trochu chce mít aktuální informace o architektuře a veřejném prostoru. „Jde o místo, kam přijdete a dozvíte se, co se v Praze z hlediska architektury chystá,” shrnuje Adam Gebrian. 

„Snažíme se, aby tam byly jak veřejné, tak soukromé projekty. Až devadesát procent projektů, které se v Praze staví, jsou ze soukormých peněz. Oslovili jsme proto desítky investorů, aby nám poslali informace, podklady, obrázky a podobně. Naprostá většina z nich nám podklady poslala, vy je teď můžete vidět na výstavě s třiašedesáti novými projekty pro Prahu,” popisuje. 

Kromě toho CAMP v Emauzích nabízí samozřejmě i čítárnu a kavárnu. „Současná výstava je navíc zárodkem toho, čemu říkáme databáze stavebních projektů. Rádi bychom ji za rok nebo za dva měli i on-line na internetu,” naznačuje Adam Gebrian. 

„My Češi jsme hrdí na minulost a často mluvíme o přítomnosti. Na budoucnost ale trochu zapomínáme. CAMP má proto být místem, kde se o budoucnosti bude mluvit a kde ji bude možné ovlivňovat. Chceme pořádat i diskuse s investory, kam bude zvaná i veřejnost,” slibuje. 

A to, co se děje kolem nás, lidi podle Gebriana zajímá stále víc. „Přibývají spolky, které se zabývají prostorem kolem nás. Zažít město jinak se dnes koná ve více čtvrtích než dřív, Pražané zároveň zjišťují, že nakupovat a žít mohou i ve vlastní čtvrti, nejen v centru města. Pozornost se zkrátka zaměřuje na to, co se děje kolem nás, a ne někde daleko,” říká. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace