Předení je kočičí záhadou, nejde jen o spokojenost, říká specialistka Klára Vodičková

Jaké mají kočky trápení? - Foto: Tereza Kadrnožková

Jaké mají kočky trápení?Foto: Tereza Kadrnožková

Kočky jsou záhadné bytosti a celý jejich svět je neprozkoumaný. Tvrdí to Klára Vodičková, která je specialistkou na trénink a výchovu problémových koček. „Kočky bývají mrchy, kocouři, zvláště když se vykastrují, tak bývají mnohem větší miláčkové,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou.

V Česku máme kolem dvou milionů psů. A že je koček méně? To už dnes moc neplatí. Při psaní své knihy hledala statistky a zjistila, že koček je pomalu více než psů. „Člověk má psa a k tomu dvě, tři kočky, takže tímto stylem je dohnaly a psům funí na ocásky,“ usmívá se. 

Psi dokonce svou kočku, kterou mají doma, brání, jakmile ale vidí na zahradě cizí kočku, tak by ji roztrhali. „Setkala jsem se s tím, jak pes bránil kočku,“ dodává. 

A co znamená předení? Celou řadu věcí – nemusí to být hned spokojenost, kočka se tak snaží třeba uklidnit a potlačit bolest. Je to jedna z kočičích záhad, a nikdo neví, za jakých situací to kočka používá. „Nicméně je to výraz jak pro spokojenost, tak uklidnění, bolest,“ vysvětluje. 

Každá kočka by měla dodržet takzvaných pět kroků – lov, chycení, nakrmení, umytí, spánek. Kočky, které pocházejí z útulku, ale nic společného nemají, nevíme, co na ulici prožila, nedá se je házet do jednoho pytle. „Záleží, jakou si nakonec vybereme,“ uzavírá. 

Autor:  Patricie Strouhalová  (pst), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace