Příběh Miloše Havla je román na samostatný film, říká herec Jaroslav Plesl. V seriálu Bohéma ztvárnil postavu filmového magnáta

Jaroslav Plesl - Foto: Prokop Havel

Jaroslav PleslFoto: Prokop Havel

Generace filmařů, na které padly dvě totality. Tak by se dala nazvat bohéma, která se zrodila za první republiky, stejný název nese i nový seriál České televize. Filmového magnáta Miloše Havla si zahrál herec Jaroslav Plesl, který příběh této prvorepublikové osobnosti přirovnává k románu na samostatný film.

Na natáčení se připravoval, četl knihy, poslouchal pamětníky. Tak například pan Brdečka popisuje Miloše Havla jako Ludvíka IV., který sestupoval ze schodů s kohortou svých nohsledů a na své okolí byl arogantní. „Druhá skupina lidí o něm mluví jako o nesmírně sympatickém člověku,“ podotýká v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. 

Čtěte také: Ondřej Suchý: Při psaní knihy Pan Voskovec z Manhattanu nám pomohl Facebook

„Měla jsem strach do Jaroslava napřít všechnu svou energii, protože ještě zhruba 15 minut před začátkem rozhovoru vypadal velmi křehce. Přiznal se, že z rozhovoru byl nesvůj a od 5ti od rána nespal. Hraje Miloše Havla, filmového magnáta, a hraje ho skvěle, stejně jako Vladimír Javorský Vlastu Buriana. Překvapilo mě, když přiznal, že si právě na Burianovu roli tajně myslel ... i když na druhou stranu chápu, že to je výzva. Asi stejná, jako naučit se kvůli Krobotově filmu Kvarteto hrát na housle.“
LUCIE VÝBORNÁ

K prvorepublikové bohémě patřila elegance, šarm, ale také určitá dikce. Právě Miloš Havel měl několik řečových vad, během natáčení ale byla snad nejtěžší maska, která trvala dvě hodiny – změnil se v blonďáka. 

Připouští, že Miloš Havel je v očích mnoha lidí kontroverzní postavou – na jedné straně velkým přínosem pro předválečnou a válečnou kinematografii, protože se zasadil o to, že se točily české filmy. Zaměstnal mnoho českých lidí, aby nemuseli být nasazení do nucených prací. „Na druhou stranu musel s Němci vycházet,“ připomíná. 

Zval například některé z německých pohlavárů, udržoval s nimi nějaké kontakty, které se mohou někomu jevit jako přátelské. To také vedlo k odsouzení Miloše Havla a řadě spekulací, včetně nařčení z toho, že strká české herečky nacistickým vojákům do postele. „To je samozřejmě nesmysl,“ dodává. 

Natáčení Bohémy bylo náročným a zajímavým projektem, na který stále vzpomíná jako na mimořádný počin, a to i z pohledu hereckého řemesla. Jedna z nejnáročnějších scén během natáčení bylo propuštění Miloše Havla z vězení v roce 1952. V jednom záběru musel vystihnout velkou úlevu, kterou střídá velká emoce. 

Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.  

Autor:  Prokop Havel  (prh), Lucie Výborná  (lvb)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace