Česká záchranářka pracovala ve francouzských Alpách: Osud každého pacienta jsem zjišťovala zpětně

Jak pracují záchranáři v lyžařském středisku Avoriaz? - Foto: Fotobanka Pixabay

Jak pracují záchranáři v lyžařském středisku Avoriaz?Foto: Fotobanka Pixabay

Vyšetřování přes bundu, selektivní umrtvování poraněných končetin nebo získávání zpětné vazby od pacientů – to všechno jsou zkušenosti, které si záchranářka Kristina Höschlová přivezla z pracovního pobytu v Avoriaz, lyžařském středisku ve francouzských alpách. Čeští záchranáři se ale podle ní ve srovnání se světem nemají za co stydět.

Lyžařské středisko je vystavěné daleko od světa na skále vysoké jeden kilometr, lidé se tam pohybují jen na skútrech, auta tam nemohou. Jako záchranářka ale zasahovala v oblasti, které zahrnovala 30 dalších středisek. 

 

Rozhovor se lékařkou a záchranářkou se specializací na horskou medicínu Kristinou Höschlovou o tom, jak vypadají záchranné práce ve francouzských Alpách a také o českých záchranářích. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

„Většinou se jednalo o úrazy lyžařů,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. Do těžko dostupných míst se dostávala k pacientovi na navijáku – lanu spuštěném z vrtulníku. V takových situacích člověk musí být trpělivý, vše trvá déle, ale tomu se nelze vzpírat. 

Ve ztížených podmínkách se také těžko diagnostikuje zranění. „Člověk používá více smysly a intuici než za normálních podmínek, vracíme se k pravým kořenům medicíny,“ říká. 

Čtěte také: Každý terén může být nebezpečný. Za zásah v Tatrách můžete zaplatit až 1000 eur, říká šéf slovenských záchranářů

Na českou leteckou záchranku v Liberci si přináší i další zkušenosti – alternativní přístupy k analgezii ve ztížených podmínkách, selektivní umrtvování poraněných končetin nebo narovnávání vykloubenin v terénu. Velkým přínosem také bylo získávání zpětné vazby od pacientů. 

„Ve srovnání s cizinou se nemáme za co stydět“

Kristina Höschlová odpovídala na otázky moderátorky Lucie Výborné - Foto: Prokop Havel

Kristina Höschlová odpovídala na otázky moderátorky Lucie VýbornéFoto: Prokop Havel

„Ve Francii záchranář konzultuje s lékaři další průběh léčby, a není vůbec výjimkou telefonické spojení s pacientem,“ popisuje s tím, že osud každého pacienta tak mohla zjišťovat zpětně. 

Za celou sezonu se objeví několik potencionálně nebezpečných situací, v takových případech ale měla vždy dobrý pocit z rozhodnutí. To ale nevytváří sama, ale společně s pilotem i kopilotem. „Pokud alespoň jeden z nás cítí riziko, tak to respektujeme,“ podotýká. 

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace