Host Radiožurnálu21. září  2016 v 10:05  

V Íránu jsou Pat a Mat populárnější než Česká republika, říká animátor a režisér oblíbeného seriálu o kutilech

Marek Beneš přišel do studia Radiožurnálu i s legenádrními kutily Patem a Matem - Foto: Prokop Havel

Marek Beneš přišel do studia Radiožurnálu i s legenádrními kutily Patem a MatemFoto: Prokop Havel

Dnes do studia Radiožurnálu dorazili tři hosté – dvě postavičky, které určitě znáte, Pat a Mat, a také Marek Beneš, animátor a režisér nových dílů oblíbeného seriálu o dvou kutilech. „Nad Patem je rádiovka, nad Matem kulich, občas se na ně musím podívat, abych zjistil, který je který,“ říká s úsměvem Marek Beneš během rozhovoru s moderátorem Janem Pokorným.

Karikaturista Vladimír Jiránek a režisér Lubomír Beneš Pata a Mata původně vůbec nezamýšleli jako večerníček, v kinech se zpočátku seriál promítal jako předfilm. 

Marek Beneš, který jako animátor začínal pod vedením svého otce Lubomíra Beneše a karikaturisty Vladimíra Jiránka, později nechtěl, aby legendární postavičky zanikly, proto po otcově smrti začal sám režírovat, psát i vymýšlet jednotlivé díly. 

Posledních 13 dílů napsal sám, při jejich výrobě stále používá metodu stop motion – animátor loutku drží v ruce, pokud chce, aby se postava hýbala vteřinu, tak musí udělat 25 fází. „Večer si říkám, proč mne tak bolí záda, pak jsem si vzpomněl, že jsem dělal jeden záběr,“ popisuje. 

A co se týká nových technologií, tak někdy kutilové používají nové postupy – telefonem zabijí hřebík, počítač použíjí jako podložku, aby mohli vylézt výše, často používají motorovou pilu, například na pohon rotopedu. 

Animace a výroba rekvizit je ruční práce – za den natočí animátor 7 vteřin záběru a 4 lidé, kteří chodí každý den 8 hodin do práce, natočí jeden díl za 3 měsíce. 

Zájem o dva kutily vyvolává především fenomén kutilství, na druhé straně podle něj lidé rádi vidí, že někdo dělá něco nešikovněji než oni sami – seriál Pat a Mat v podstatě vychází ze života. „Vidím v tom svého otce, který byl kutil a dokázal si vše opravit. V 70. letech, to byla výborná vlastnost,“ připomíná. 

Dnes je seriál oblíbený například v Holandsku, ale třeba i v Íránu. „Už před 30 lety otec říkal, že Pat a Mat se prodávají do 80 zemí světa,“ podotýká s tím, že právě v Íránu jsou Pat a Mat populárnější než Česká republika. 

Po roce 1989 chtěla jedna z menších politických stran použít Pata ve svém předvolebním šotu, ale ačkoliv nabídka byla velmi lukrativní, nakonec ji odmítl. „Snažíme se, aby postavičky nebyly v žádné sociální a jiné skupině,“ říká. 

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.  

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace