Aristokrat i predátor. Ondřej Havelka představuje svůj režijní debut, romantický thriller Hastrman

Ondřej Havelka, herec a muzikant, režisér filmu Hastrman - Foto: Kristýna Hladíková

Ondřej Havelka, herec a muzikant, režisér filmu HastrmanFoto: Kristýna Hladíková

Hraje, zpívá, tančí… a teď začíná dělat i do filmu. Oblíbený swingový hudebník Ondřej Havelka představuje svůj filmový debut: romantický thriller Hastrman. V hlavní roli se objeví herec Karel Dobrý, a jak Ondřej Havelka v rozhovoru s Lucií Výbornou slibuje, máme se na co těšit.

Člověk ve zvířeti, zvíře v člověku. To je motto nového českého filmu, který si svou slavnostní premiéru odbude už 19. dubna. „V každém z nás je zvíře,“ shrnuje Ondřej Havelka. „Pak už jen záleží, do jaké míry to je nebezpečný a nezvladatelný predátor…“ 

Hastrmana Ondřej Havelka natočil podle dvoudílného románu Miloše Urbana, který si právě za toto dílo v roce 2002 vysloužil Magnesii Literu. Nápad na film se v hlavě Miloše Havelky zrodil jen o dva roky později. Přesto film pod jeho režijní taktovkou málem nevznikl. 

Čtěte také: Bestseller Miloše Urbana točí Ondřej Havelka. Svůj mlýn našel Hastrman na Kokořínsku

„Zjistil jsem, že filmová práva už získala ostravská televize, a to na deset let. Myslel jsem tedy, že je to ztracené. Po pěti letech ale o práva přišli, měli totiž povinnost začít natáčet, což nestihli. Práva jsem tak získal na druhý pokus, po pěti letech,“ usmívá se. 

Záběr z filmu Hastrman. Snímek má premiéru 19. dubna - Foto:  CinemArt

Záběr z filmu Hastrman. Snímek má premiéru 19. dubnaFoto:  CinemArt

Aristokrat i zvíře 

Hlavní roli si v romanticky laděném thrilleru zahraje Karel Dobrý. Ten se prý pro roli hastrmana doslova narodil. „Hledal jsem představitele s aristokratickou noblesou. Zároveň bylo nutné, aby se ve svém projevu dokázal proměnit ve zvíře,“ popisuje Ondřej Havelka. 

Film diváky zavede na vesnici 30. let 19. století, kdy se baron de Caus (Karel Dobrý) vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z dalekých cest, aby na svém panství pracoval na obnově rybníků. Jako moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Ale zřejmě i díky tomu ho zaujme dcera místního rychtáře, která revoltuje proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů… 

Autor:  Lucie Výborná  (lvb), Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace