František Nepil, Tomáš Baťa, Wintonovy děti – nejen to nabízí Rádio Retro

22. prosinec 2014

Chcete o vánočních svátcích trochu zpomalit? Tak si poslechněte letošní Rádio Retro Šťastné a veselé. „Nabízíme pořady z doby, kdy bylo všechno pomalejší a pořady se odehrávaly v komorním ladění,“ nastiňuje rozhlasový moderátor a dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý. Nejenom o archivních záznamech mluvil s moderátorkou Lucií Výbornou.

„Pro letošek jsme vyjednali další autorská práva, takže uslyšíme více pořadů,“ přibližuje. V jednom z archivních záznamů posluchači zjistí, že na 1. ledna nemluvili v rádiu jenom prezidenti, ale v roce 1939 třeba také podnikatel Tomáš Baťa.

K zajímavým archivním materiálům patří také čtvrthodinová reportáž stanice BBC s Wintonovými dětmi, které přijely do Anglie bez rodičů. „Děti v záznamu říkají, jak se příští rok vrátí domů,“ přibližuje.

A jak vlastně vypadá archiv Českého rozhlasu? „Jde o technokratickou místnost s posuvnými regály, klimatizovanými depozitáři, hasicím zařízením. A vše úžasně voní – takový trochu nakyslý odér starých časů,“ usmívá se.

Čtěte také

Podotýká také, že za určitý poplatek je archiv přístupný veřejnosti, mnoho materiálů ale nabízejí i internetové stránky archivu.

Co vše obnáší práce se zvukovou archeologií? A jak se zpracovávají dobové záznamy? I to jste se mohli dozvědět mezi 10. a 11. hodinou v Hostu Radiožurnálu.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.