Pro vytrvalostní závod jsou nejlepší arabská plemena, říká chovatel koní Jiří Jirsa

Jiří Jirsa, chovatel a trenér koní - Foto: Prokop Havel

Jiří Jirsa, chovatel a trenér koníFoto: Prokop Havel

Viděli jste slavný film 700 mil v sedle? Tak podobný vytrvalostní závod na koních se běhá i dnes. „Královská disciplína je na 160 km, dobře připravený kůň ji s přestávkami během jednoho dne uběhne za sedm až osm hodin,“ popisuje chovatel a trenér koní Jiří Jirsa. Jak takový vytrvalostní závod probíhá? A jak vypadá příprava koně? Nejenom to popsal Jiří Jirsa v Hostu Radiožurnálu moderátorce Lucii Výborné.

„Pro závodění můžete použít jakákoliv plemena, pokud ale chcete uspět ve světové špičce, tak pouze ta arabská,“ připouští Jiří Jirsa, od kterého si chtěli koupit koně i arabští šejkové, on však výhodnou nabídku nepřijal. „Neměl jsem jistotu, zda se u nich kůň bude mít tak dobře jako u mne,“ vysvětluje. 

Čtěte také: Chcete chovat koně? Jen nadšení nestačí, varuje prezident Asociace chovatelů koní ČR

Jiří Jirsa se snaží přípravy na závody koni nejdříve zatajit. „Když jdete pro něj na pastvu, tak k vám sám přijde, neutíká od zkušenosti z předcházejícího závodu. Koně závody baví, to je nesporné,“ míní. 

Jiří Jirsa, chovatel a trenér koní - Foto: Prokop Havel

Jiří Jirsa, chovatel a trenér koníFoto: Prokop Havel

Vytrvalostní závod přerušují po 30 km veterinární prohlídky, které zjistí, zda je kůň schopen v závodě pokračovat. „Máte 20 minut na to, abyste koně na prohlídku připravili. Musíte se snažit, aby se kůň pravidelně napájel, v závodě totiž může vypotit i 50 litrů vody. Hlídáte také jeho tepovou frekvenci, “ popisuje. 

Důležitá je rovněž výbava koně, který má speciální sedla. Ta ho neotlačí a umožní mu kvalitní pohyb. „Největší zásadou je koně bezpečně vést a ovládat, jinak je nebezpečný pro vás, pro sebe a pro okolí,“ dodává. 

Používá se ve vytrvalostním závodě koní doping? Podává se koním doplňková strava? A jaký se pro závod vybírá terén? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace