Host Radiožurnálu13. července  2017 v 11:30  

Prodaná nevěsta v sokolovně? V Čechách by nás s tím vyhodili, ale Němcům se to líbí, říká Trpišovský z režijního dua Skutr

Lukáš Trpišovský z režisérského dua Skutr odpovídal na otázky moderátora Jana Pokorného - Foto: Jana Přinosilová

Lukáš Trpišovský z režisérského dua Skutr odpovídal na otázky moderátora Jana PokornéhoFoto: Jana Přinosilová

Režijní duo Skutr, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, oprašuje na Letní shakespearovské slavnosti Sen noci svatojánské a Romea a Julii – po roce je potřeba udělat drobnou zkoušku. „Podařilo se nám dostat k sobě fajn lidi, takže je příjemné se zase vidět,“ přiznává režisér Lukáš Trpišovský v rozhovoru s moderátorem Janem Pokorný.

Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka z režisérského dua Skutr se na „shakespearovkách“ snaží mimo jiné i o to, aby herci měli dobré kostýmy. Proto spolupracují s kostýmními návrhářkami Simonou Rybákovou a Lindou Boráros. 

„Kostým hodně ovlivní výkon herce, někdy v dobrém, někdy v horším,“ vysvětluje režisér s tím, že záleží na tom, jak dobrý je kostýmní výtvarník. 

V souvislosti s divadlem se také oba dva připravují na režírování Smetanovy Prodané nevěsty v opeře v Essenu. „Bude to netradiční, v českých divadlech by nás asi s takovým konceptem vyhodili, ale v Německu se jim to líbilo,“ přibližuje. 

„Nejsme typ režisérů, kteří křičí na zkoušce, nebo se vztekají a nervují okolí. Dusnou atmosféru nemáme rádi.“
Lukáš Trpišovský

Lehce se inspirují filmem Miloše Formana Hoří, má panenko – Prodanou nevěstu chtějí zasadit do prostoru sokolovny, kde se bude odehrávat děj, namísto nějaké malované vesnice, jak je zvykem v Česku. 

„Na scéně Národního divadla by to mohlo být kontroverzní,“ míní Trpišovský. Dodává ale, že děj respektují, ale spíš půjde o sen, kdy se Mařenka zasní, jak bude vypadat její svatba, a sen se pak stane noční můrou. „Najednou je všechno jinak a není to tak jednoduché, než dostane toho Jeníka,“ nastiňuje. 

Opera se bude hrát v novém německém překladu, protože stále jde o komedii a bylo by dobré, aby místí publikum ději rozumělo. „Bude to pro mne s Martinem velká výzva,“ uzavírá Lukáš Trpišovský. 

Poslechněte si záznam celého rozhovoru: kliknutím na odkaz v tomto článku nebo v iRadiu. 

Autor:  Jan Pokorný  (jap), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace