Profesor Milan Zelený: Prezident by měl být představitelem sám sebe. Politika a prezidentura se neslučují

10. září 2017

Sám sebe označuje za systémového vědce, globálního profesora i za propagátora baťovského systému řízení. Česko-americký ekonom Milan Zelený vydal na 500 různých publikací a odborných knih. Jako pedagog dodnes působí na třech kontinentech.

Fero Fenič při obnovení projektu GEN řekl, že pojem elita v Česku není vnímán tak positivně jako jinde ve světě a nepodařilo se ho nikdy rehabilitovat. „Nemyslím si, že je to takový problém. Výraz není nutný nijak přehánět. Možná, že si lidé myslí, že je to označení pro smetánku,“ zamýšlí se Zelený.


Elita je z výrazu Eligere a můžete si z něj odvodit elitu i ligu. Je to prostě výběr či volba podle nějakých kritérií. Tak jako ve sportu, aby byl nějaký přehled, co v určItém prostředí jsou lidé, kteří mají nějaký přínos pro společnost.profesor Milan Zelený

Podle profesora Zeleného je největší povinností elity, aby žila, tvořila a vytvářela příklad. „Nemají se chovat jako elita, ale mají pokračovat v příkladu, v práci a být výrazem dobré práce a dobrého úsilí.“

V roce 2012 se o něm diskutovalo jako o budoucím prezidentovi České republiky. Nakonec se rozhodl volby neúčastnit. S výhradami připustil i kandidaturu v roce 2018. Nakonec ale profesor Zelený nekandiduje.

„Zanevřel jsem na používání peněz v politice a nepovažuju soutěž, kdo sežene více milionů, za něco, co bych chtěl voličům, lidem a národu nabízet,“ vysvětluje Zelený. „Jsem přesvědčený, že politické pozice, obzvláště prezidentská, by se neměly kupovat.“

Politik je podle profesora Zeleného představitel skupiny a strany. „Myslím si, že prezident by měl být představitelem sám sebe, aby si v něm všichni lidé mohli nalézt něco, co hledají ve svých životech a co by chtěli vidět ve svém představiteli. Myslím, že politika a prezidentura se neslučují.“


Gen profesora Milana Zeleného můžete vidět v premiéře dnes od 20 hodin na ČT1

Jaký je svět z globální perspektivy? „Procestoval jsem celý svět a pracoval na mnoha univerzitách, nikdy jsem se ale nesetkal s globálním světem. Ani s národem. Vždycky jenom s lidmi, jedinci, přáteli i nepřáteli. Myslím si, že pojem globálního světa, který vznikl v 70 letech a dnes je na odchodu, tak je přeceňován. Globální svět nepotkáte na svých cestách,“ vysvětluje profesor.

Přednáší na univerzitách v USA, Brazílii, Číně, Taiwanu nebo ve Zlíně. Kde se ale cítí doma? Sám sebe označuje profesor Milan Zelený za podobojí. „Ne buď a nebo. Můj domov je propojení, to cestování tam a zpátky. To mi vytváří pocit domova. Já vlastně domov nikdy neopouštím, protože ho mám na obou stranách oceánu, takže ať letím kterýmkoli směrem, tak letím domů.“

autor: pst
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.