První zimní olympiáda se mohla konat v Krkonoších, připomíná historik sportu František Kolář

Historik sportu František Kolář - Foto: Luboš Vedral

Historik sportu František KolářFoto: Luboš Vedral

Psal se rok 1924, mráz kreslil po okenních tabulkách a ve francouzském Chamonix se přepisovaly dějiny. Konal se tam totiž takzvaný „týden zimních sportů”, který dnes historici považují za první zimní olympijské hry. I když, jak připomíná historik sportu František Kolář, stačilo málo a první olympijské hry se konaly v českých zemích.

„Jedním z největším propagátorů toho, aby se do programu olympijských her dostaly i zimní sporty, byl Josef Rössler-Ořovský – tedy Čech. Ten už v roce 1899 navrhoval uspořádat zimní soutěže v českých Krkonoších,” popisuje v rozhovoru s Lucií Výbornou František Kolář. 

Fanoušci zimních sportů si nakonec museli ještě čtvrtstoletí počkat. Ale stálo to za to. 

V Chamonix se Čechům nedařilo 

„Pořadatelé týdne zimních sportů v Chamonix chtěli ukázat, že i zimní sporty mají svou popularitu. A vzbudili ohromný zájem,” zdůrazňuje historik.  

Český rozhlas v pátek 9. února spouští speciální olympijské rádio Radiožurnál – olympijský speciál. Naladíte ho od pátečního poledne na stránkách radiozurnal.cz, na telefonu v aplikaci iRadio a v Praze, Brně, Plzni a Ostravě na digitálním rádiu v multiplexu Českého rozhlasu.

V Chamonix se v roce 1924 soutěžilo v pěti sportech a čtrnácti disciplínách. Šlo o lyžování, lední hokej, rychlobruslení, krasobruslení a boby. „Právě boby nejvíc vzrušovaly, šlo o dramatickou disciplínu. Tehdy ale připomínaly spíš dnešní boby pro děti,” usmívá se Kolář. 

Z výsledků her už Češi tolik našení nebyli. Zatímco oni sami nedosáhli na jedinou medaili, nejvíc úspěchů sklízeli němečtí sportovci. „Hlavně němečtí lyžaři totiž byli jediní, kdo se mohl rovnat Skandinávcům,” upozorňuje František Kolář. 

Týden zimních sportů v Chamonix měl takový úspěch, že když se konaly další zimní hry, tentokrát ve Svatém Mořici, nesly už slovo „olympijské” i ve svém názvu. „Tam Československo získalo první medaili, bylo to ve skoku na lyžích,” říká František Kolář. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace