Psychoterapeutka Petra Winnette: Střídavá péče narušuje vývoj mozku u malého dítěte

Jak děti snášejí rozvod rodičů? - Foto:  Greens MPs, zdroj: Flickr,  CC BY-NC-ND 2.0

Jak děti snášejí rozvod rodičů?Foto:  Greens MPs, zdroj: Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Maminka, tatínek a dítě je tradiční model rodiny, který je pro společnost stále základ. Manželský pár, který má děti, vychová je a žije spolu po celou dobu, začíná být raritou. Při rozvodech se soudy snaží vyhovět přání včech, stále přehlížený je ale neurobiologický vývoj dětského mozku.

Ze statistik vyplývá, že 50 % dětí v úplné rodině nevyroste. „Všichni vidíme a vnímáme, že tradiční semknutá rodina se proměňuje. Samozřejmě se pak rodí otázky, jestli to pro děti může fungovat,“ přiznává psychoterapeutka Petra Winnette. 

Podle Petry Winnette je důležitý věk dítěte a jak se udrží bezpečný vztah s dítětem. „Když dva dělají totéž, není to totéž. Důležitý je i aspekt vývojový. Je něco jiného, když dochází ke drastickým konfliktům, soudním sporům, střídání péče. Jednou soud rozhodne, že u maminky, jednou u tatínka. Když jsou rodiče vzájemně vůči sobě negativní a dítě to zažívá v nízkém věku, tak dopad je významný,” vysvětluje. 

Situace, kdy se velmi slušeně a přátelsky rozejdou lidé, jejichž dětem je 10 a 12 let a dobře si to uspořádají, nejsou tam konflikty a ty děti zažívaly velmi dobré a kvalitní rodičovství, pak to poškození bude menší, myslí si psychoterapeutka. 

Petra Winnette je psychoterapeutka, která se zaměřuje na odbornou pomoc dětem a dospělým s raným a vývojovým traumatem a poruchami citové vazby.

Rodiče se stále neumí domluvit. „Moderní doba a důraz na to, aby věci byly řešeny a byly naplněny potřeby všech, vede k tomu, že se ztrácí pohled na potřeby dítěte,“ obává se Winnette. 

Soudy stanovují střídavou péči i u dětí do 1 roku. Víme z vývojové neurobiologie, že mozek malého dítěte do 18 měsíců až 3 let je velmi nedovyvinutý a potřebuje mít podle Winnette základní attachmentový vztah, který se neproměňuje. „Soud stanoví střídavou péči u takto malého dítěte a to narušuje vývoj mozku dítěte. Oba rodiče mají stejné právo na to a na ono, význam vývoje mozku se zatím uplatňuje velmi málo.“ 

Žijeme ve skvělé době, dovedeme lépe sledovat, jak se vyvíjí mozek. Co v které fázi potřebuje, jaká centra aktivuje, jak se propojují mezi sebou, co mu škodí ve vývoji a co ne. A to nám velmi pomáhá. 

Autor:  Patricie Strouhalová  (pst), Jakub Wojtovič
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace