Rakovina? Léčba děti frustruje ještě víc, říká onkolog

Pavel Boček - Foto: Jana Přinosilová

Pavel BočekFoto: Jana Přinosilová

Jen málokterému oddělení v nemocnici se většina z nás vyhýbá tak instinktivně jako právě dětské onkologii. Ani tady ale není vše tak temné, jak se zdá. „Před lety jsme dokázali vyléčit přibližně 40 % dětí, dnes už je to 90 %,” říká v rozhovoru s Lucií Výbornou zkušený onkolog a pediatr Pavel Boček.

Na onkologii strávil 16 let svého profesního života, během kterých musel už stovkám rodičům sdělit smutnou zprávu: Vaše dítě je onkologicky nemocné. „Nikdy nesmíte říct, že je to beznadějné,” říká Pavel Boček. 

Hlavní úkol lékaře totiž není jen léčba. Ve skutečnosti musí rodiče nemocného dítěte motivovat natolik, aby ho podpořili v léčbě. Zní to banálně, ve skutečnosti ale jde o naprosto zásadní věc.  

„Právě léčba dítě frustruje víc než samotná nemoc. Rakovina, to je kolotoč kapaček, ozařování, pobytu v nemocnici a vytržení z běžného kolektivu — a rodiče pro vás v tomto boji musí být partner.” 

Dětská onkologie se od té dospělé liší: jinými typy nádorů, jinými léčebnými postupy i větší citlivostí vůči léčbě. „Šance na přežití je u dětí daleko větší,” upozorňuje zkušený lékař.

Z nemocnice k moři 

Pavel Boček ale není „jen” lékař. Díky jeho sdružení Sluneční paprsek se každý rok podívá k moři více než stovka dětí s rakovinou. „Začali jsme už v 90. letech jezdit po Česku. Před 9 lety jsem se rozhodl naše výlety ‚profesionalizovat’,” popisuje. 

Dnes tak s dětmi jezdí celý tým profesionálů: lékaři, fyzioterapeuti i zdravotní sestry. „Když děti skončí léčbu, jejich organismus je zasažený, následky jsou jak na duši, tak na těle. Tímhle se je snažíme napravovat a monitorovat,” vysvětluje Pavel Boček. 

Záznam celého rozhovoru si kdykoliv poslechněte v iRadiu. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace