Rodina je základ, tvrdí pěstounka na přechodnou dobu. Alžběta Hlásková se postarala už o 14 dětí

Ne všechny děti mají rodinu, upozorňuje Alžběta Hlásková, pěstounka na přechodnou dobu - Foto: Fotobanka Pixabay

Ne všechny děti mají rodinu, upozorňuje Alžběta Hlásková, pěstounka na přechodnou dobuFoto: Fotobanka Pixabay

Alžběta Hlásková je průkopnicí pěstounství v Česku. První dítě na přechodnou dobu měla s manželem od roku 2009 a přiznává, že tehdy nebyla na některé situace dostatečně připravená.

„Zvládám to díky úžasnému manželovi, který v tom jede se mnou,“ přibližuje Alžběta Hlásková, jejíž rodina tvoří jeden tým a v současné době pečuje o 14. dítě. 

 

Alžběta Hlásková je průkopnicí pěstounství na přechodnou dobu. Proč je její největší odměnou prázdná postýlka? A jak se s pěstounstvím vyrovnávají její dvě dcery? Ptá se moderátorka Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Pěstounství se věnuje i se svými dvěma dcerami, kterým je 13 a 15 let. „Naše děvčata věděla, že se té problematice věnujeme, už dřív jsme pomáhali s dospělými dětmi,“ ujasňuje situaci Alžběta Hlásková. 

Její děti vědí, že z rodiny neodejdou jinam a celá situace je tedy prý mnohem přirozenější, než se na první pohled může zdát. „Naše děti vědí, že se občas stane v rodině něco závažného,“ dodává k tomu Alžběta Hlásková v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. 

Čtěte také: „Když vidíte umírat děti, nesmíte myslet na ty vlastní,“ říká koordinátor humanitárních misí

Alžběta Hlásková ve studiu Radiožurnálu - Foto: Šárka Ševčíková

Alžběta Hlásková ve studiu RadiožurnáluFoto: Šárka Ševčíková

Když se však vrací k roku 2011, kdy jí opouštělo první dítě, uznává, že ji to mrzelo. „Člověk si neumí představit, jak to s ním bude cvičit,“ tvrdí. O to víc, že v Česku tehdy neměli lidé s pěstounstvím na přechodnou dobu dostatek zkušeností, ze kterých by mohla čerpat. „Nakonec jsme to zvládli dobře,“ ohlíží se do minulosti. 

K dětem, o které se na přechodnou dobu stará, navazuje srdečnou vazbu. Uvědomuje si ovšem, že ji navazuje ve prospěch dítěte. A po předání už děti nekontaktuje. „Je na nich, jestli se s námi chtějí potkávat,“ popisuje Alžběta Hlásková. 

Zajímá vás víc? Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.  

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace