Host Radiožurnálu29. března  2012 v 10:51  

Rudolf Zahradník

Rudolf Zahradník považuje chemii za zábavu - Foto: Šárka Ševčíková

Rudolf Zahradník považuje chemii za zábavuFoto: Šárka Ševčíková

Čtvrteční host rád přirovnává vědu k umění. Podle něho se od vědy ani umění nelze jen tak jednoduše odpoutat. „Stejně jako spisovatel nebo malíř nezačne v pokročilém věku odpočívat, tak i já stále pracuji,“ tvrdí Rudolf Zahradník, známý fyzikální chemik a bývalý předseda Akademie věd ČR.

„Dokud chemik dýchá, jeví nějaké intelektuální rysy a vstane ze židle, tak pracuje,“ domnívá se Rudolf Zahradník a podotýká, že i on sám proto zůstává aktivní. Odřízl se však od moderních technologií. „Mám rád tužku tvrdosti HB a plnící pero,“ přiznává se s tím, že chemie je pro něj stále potěšením. 

Současně nastiňuje vývoj chemie v historii. „Myslím, že nedívat se do minulosti je hřích. Často se setkávám s mladými lidmi, kteří si počínají, jako by chemie začala právě jejich činy,“ zmiňuje a zamýšlí se nad rolí chemie v 19. století. „Tehdy nastal její rozmach a také emancipace. Chemici začali vytvářet barviva pro textilní průmysl, ale brzy vymysleli také acylpyrin nebo lék proti syfilitidě,“ připomíná Rudolf Zahradník. 

Moderátorka Lucie Výborná si povídala s chemikem Rudolfem Zahradníkem - Foto: Šárka Ševčíková

Moderátorka Lucie Výborná si povídala s chemikem Rudolfem ZahradníkemFoto: Šárka Ševčíková

I kvůli vynalezeným lékům považuje chemii za úchvatnou vědu. „Musí se však dělat pořádně, aby neznečišťovala životní prostředí,“ dodává a zamýšlí se také nad rolí kvantové mechaniky. „Pomocí jejích výpočtů zjistíme to, co bychom museli ověřovat experimentem,“ popisuje. 

Co si myslí o amaterizaci různých oborů, která postihla také chemii? Jak vnímá události okolo neutrin, která měla letět rychleji než světlo, ale nakonec se tento objev neprokázal? A proč kritizuje novodobé ministry školství? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru. 

Záznam celého rozhovoru s Rudolfem Zahradníkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace