Skutečný rada Vacátko byl protivnej dědek, říká policejní historik Radek Galaš

Radek Galaš - Foto: Luboš Vedral

Radek GalašFoto: Luboš Vedral

Kriminální seriály patří na televizních obrazovkách stabilně k nejsledovanějším a divácký zájem o ně rozhodně neklesá. Buď je to tím, že milujeme příběhy s dobrým koncem, nebo jsme zkrátka dost krvelačné bestie. „Naše přednášky nejvíc naplníme, když vyprávíme o vrazích,” říká historik Radek Galaš z policejního muzea.

Kriminálka Miami, Temný případ, Mentalista, ale i Dobrodružství kriminalistiky nebo třeba Případy 1. oddělení. Zájem o televizní kriminálky neklesá, a že jde o skutečnou stálici televizních obrazovek, dokazuje i to, že neustále vznikají další. 

Jedním z nejslavnějších tuzemských detektivních seriálů dodnes zůstávají Hříšní lidé města pražského. Třináctidílný seriál z prostředí prvorepublikové pražské kriminálky baví diváky už několik desetiletí, přesto dnes málokdo ví, že slavný rada Vacátko nebyl pouze seriálovou postavou. 

Ve skutečnosti se jmenoval Vaňásek, šéfoval 4. oddělení pražské kriminálky a v reálném životě prý byl přesně takový, jak ho všichni ze slavného seriálu známe. 

Jaroslav Marvan jako rada Vacátko - Foto:  Česká televize

Jaroslav Marvan jako rada VacátkoFoto:  Česká televize

„Synovec rady Vaňáska si pochvaloval, že Jaroslav Marvan strýce zahrál velice přesně. Skutečný rada Vaňásek byl, lidově řečeno dost protivnej dědek,” usmívá se Radek Galaš v rozhovoru s Lucií Výbornou. 

Z veksláků jsou podnikatelé 

Za první republiky patřila česká kriminalistika k evropské špičce. A dnes? Stejně jako v politice, i pro tento obor byl zásadním zlomem rok 1989. Ovšem těžko říct, zda k lepšímu. 

Jak Radek Galaš zdůrazňuje, podsvětí si na změnu režimu přivyklo mnohem rychleji než policie. „Podsvětí je velmi přizpůsobivé, takže velmi rychle dokázalo přejít na nové typy kriminality,” popisuje. 

„Dokonalý zločin neexistuje. Existuje jen štěstí pachatelů, nebo štěstí kriminalistů.“
RADEK GALAŠ

„Podívejte se na veksláky. Stali se majiteli firem, zúčastnili se privatizací a z lidí, kteří se pohybovali v podsvětí, kde šmelili, se najednou stali vážení občané a majitelé obrovského majetku.” 

Pro policisty samozřejmě velmi frustrující moment. „Ale také motivující,” dodává Radek Galaš. 

hčz, toppromo - Foto:  Český rozhlas

Z jakých důvodů dnes vlastně nastupují lidé k policii? A jak daleko ke skutečnosti mají seriály jako Kriminálka Miami? Záznam celého rozhovoru si poslechněte v iRadiu nebo se podívejte na video přímo v tomto článku.  

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace