Host Radiožurnálu23. října  2014 v 10:05  

Soucitem nevidomým nepomůžete, připomínají manželé Tenglerovi ze Školy Jaroslava Ježka

Světlo pro Světlušku 2014 - Foto: Lenka Červenková

Světlo pro Světlušku 2014Foto: Lenka Červenková

„Chodila jsem z práce s pláčem,“ vzpomíná Hana Tenglerová na své začátky ve Škole Jaroslava Ježka, kde pracuje spolu s manželem Miloslavem s nevidomými a slabozrakými dětmi. Těžké začátky však překonala a dnes prožívá radostné okamžiky. Třeba když se s dětmi připravuje na koncert Světlo pro Světlušku.

„Zkoušet obvykle začínáme v polovině září,“ přibližuje Hana Tenglerová. Jde sice o hektické období, ale podle ní také radostné. Jednotlivé nástupy se děti musejí naučit podle klavírního doprovodu. Na gesta dirigenta se totiž zrakově handicapovaní spolehnout nemůžou. 

Čtěte také: Rozsviťte to se Světluškou!

Jak učí nevidomé nebo slabozraké děti na Škole Jaroslava Ježka? „Dítěti zahraji, aby slyšelo, co po něm chci. Osahá si mou ruku a pak mu ukážu, jak dosáhne cíle,“ přibližuje výuku Hana Tenglerová. 

Miloslav Tengler mluvil o výuce zrakově handicapovaných dětí - Foto: Šárka Ševčíková

Miloslav Tengler mluvil o výuce zrakově handicapovaných dětíFoto: Šárka Ševčíková

Výuka zrakově handicapovaných dětí bývá složitější a vyžaduje od učitele, aby měl například širší slovní zásobu, ale jinak jde prý o děti jako každé jiné. „Někdy jsou trošku rozmazlenější, jindy jsou k sobě naopak tvrdší. Záleží na výchově,“ zamýšlí se Miloslav Tengler. „Kolikrát bývá zrakové postižení zkombinované s nějakým dalším handicapem,“ připomíná. 

Proč se manželé Tenglerovi domnívají, že nejlepší cesta k integraci zrakově handicapovaných vede přes speciální školu? A jak se děti učí noty? Věděli jste, že existuje bodové písmo? Na to všechno se ptala moderátorka Lucie Výborná po 10. hodině na Radiožurnálu. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.  

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace