Srdcaři s vynikající fyzičkou. Práce hasiče se změnila k nepoznání, říká Drahoslav Ryba

Drahoslav Ryba - Foto: Adam Kebrt

Drahoslav RybaFoto: Adam Kebrt

Chcete se stát hasičem? Nečekejte, že to budete mít snadné. „Hasič je prestižní zaměstnání, důvěryhodnost našeho sboru je obrovská. Určitě je to ale i srdcařina – mnoho lidí, kteří k nám nastupují, mají zkušenosti s dobrovolnými hasiči,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslav Ryba.

U hasičů je už déle než třicet let. A jak říká, za tu dobu se klasická požárnická služba změnila k nepoznání. „Když jsem nastupoval, dělali hasiči jen požáry. Naopak dnes požáry představují něco málo přes deset procent našich zásahů,“ upozorňuje Drahoslav Ryba. 

Vichřice, sesuvy půdy, dopravní nehody, ale i ochrana obyvatel, krizové řízení nebo vzdělávání mládeže. To všechno dnes mají na starosti hasiči. A v gesci hasičů byl třeba i muniční sklad ve Vrběticích. „Zasahujeme tam už přes tři roky, bude to náš historicky nejdelší zásah. Navíc velmi specifický,“ neskrývá šéf požárníků. 

Čtěte také: Do 10 minut jsme na jakémkoliv místě Prahy, tvrdí hasič Jan Havrda

Fyzická i psychická kondice 

Jak zdůrazňuje, povolání hasiče není jen krásné a užitečné, ale také nebezpečné. A každý, kdo do hasičského sboru vstupuje, s tím musí počítat.  

Kromě ohně dnes mají hasiči v gesci řadu dalších věcí (ilustrační foto) - Foto: Creative Commons CC0 1.0 Universal, Fotobanka Pixabay

Kromě ohně dnes mají hasiči v gesci řadu dalších věcí (ilustrační foto)Foto: Creative Commons CC0 1.0 Universal, Fotobanka Pixabay

Že nejde jen o planá slova, dokazují i čísla. „Od druhé světové války jsme pohřbili téměř šedesát kolegů, kteří zahynuli při zásazích. Naposledy to bylo loni při požáru ve Zvoli. Je to vždy velmi emocionální, ale zaměstnání hasiče toto riziko přináší.“ 

Trénink přitom hasiči rozhodně nepodceňují. „Trénujeme hodně často. Hasiči mají ve své práci nejen dvě hodiny na fyzickou přípravu na každé směně, ale také čtyři až šest hodin na běžný výcvik. Kromě toho děláme řadu součinnostních cvičení v rámci záchranného systému,“ vypočítává Drahoslav Ryba. 

A v pořádku musí mít hasiči i psychiku. „Ta se prověřuje před nástupem a poté vždy před postupem na řídící funkci. Pokud by se z vás měl stát velitel, budete muset projít psychotesty,“ popisuje generální ředitel Hasičského záchranného sboru. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace