Standardní strom = 191 ledniček. „Úloha každého stromu je úžasná,“ připomíná botanik

Škůdcům teplé prostředí prospívá, připomíná Václav Větvička - Foto: Prokop Havel

Škůdcům teplé prostředí prospívá, připomíná Václav VětvičkaFoto: Prokop Havel

Teplotní skoky s přírodou nedělají vůbec nic, vše tady bylo mnohokrát, tvrdí uznávaný botanik Václav Větvička, který připomíná, že například v posledních dekádách 19. století a první dekádě 20. století přijel svatý Martin na bílém koni jenom pětkrát. Jak se vypořádat s teplotními výkyvy? A jakou úlohu hrají ve městech stromy?

„Naše krajina je úžasná, odlesňování, které pochází už z neolitické revoluce, se zastavilo na dvou třetinách, jedna třetina stále zůstává zalesněná, je to také tím, že krajina je kopcovitá,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. 

 

Rozhovor s botanikem Václavem Větvičkou o české krajině, vlivu klimatu na přírodu a také o tom, jak důležitou roli hrají stromy. Moderuje Patricie Strouhalová.

Vložit na svůj web

Každý strom také hraje určitou roli v mezoklimatu, tak třeba takový buk je do města nepřijatelný, protože potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost. Ale standardní strom s korunou o průměru 10 metrů chladí takovým výkonem, jaký by podalo 191 ledniček. 

Čtěte také: Jak proti suchu? Zadržujte dešťovou vodu, na zahradě praktikujte kapkovou závlahu! radí klimatolog

„Mikroklimatická i mezoklimatická úloha každého stromu je úžasná,“ říká, ale zároveň upozorňuje, že výsadbou čtyřřadí „ryb“ na Václavském náměstí by na mezoklima příliš velký vliv nemělo. 

„Přejte život i malé štěnici, neutopte blechu na lžíci. Ať si ty oříšky požerou“

A co se týče historie alejí v českých zemích, tak Karel IV. sice narovnal silnice, ale zakázal sázet podél stromy, aby se za nimi nemohli schovávat lapkové. Až Karel VI. a jeho potomci nařídili vysazování alejí, aby, až stromy vyrostou, vrhaly stín a působily jako větrolam – silnici byly totiž z mlatu. 

A proč kořeny stromů v zemi nehnijí? Mají jiný charakter pokožky, jsou v konzervativním prostředí, a pokud je nenaruší hlodavec, tak jsou prakticky v peřince – nehnijí právě proto, že jsou v zemi. 

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace