Host Radiožurnálu11. prosince  2015 v 10:05  

Štěstí musíte jít naproti, říká horolezec Radek Jaroš. Jaké plánuje další expedice?

Radek Jaroš se chystá na Denali - Foto: Radek Jaroš

Radek Jaroš se chystá na DenaliFoto: Radek Jaroš

Poprvé po 20 letech si dopřál volného léta, přesto si odpočinku příliš neužil – dopisoval knihu, se kterou před tím otálel, absolvoval přednášky, propagační akce, pracoval na kalendáři. K vysněnému moři se ale nakonec dostal. „Dovolil jsem si dovolenou, ani jednou jsem nesáhl na skálu,“ přiznává v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.

Když vzpomíná na úspěšnou expedici na K2, tak si vybavuje, jak jeho tělo bylo zdevastované, ve filmu Cesta vzhůru se nemohl poznat. „Absolvoval jsem mnoho neúspěšných expedic, ale musím zaklepat, že se nikomu nic nestalo,“ pochvaluje si. 

 

Rozhovor s horolezce Radkem Jarošem o tom, co vše zažil na horolezeckých expedicích a jako výzvu má na programu nyní? Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Mezi horolezci je nejstarší, kdo vystoupal na všech 14 osmitisícových vrcholů planety. „Štěstí musíte jít naproti,“ říká a vzpomíná, jak se na jedné expedici vyhnul lavině nebo se mu podařilo zastavit pád. „Na zádech jsem měl dvacetikilový batoh, a když jsme se vraceli z úspěšného výstupu, tak jsem upadl, ale stihl jsem zaseknout cepíny a pád jsem zastavil na začátku,“ vzpomíná. 

A kterou českou horu má nejraději? Začínal na Drátníku, ale favoritem je Sněžka. „Ještě jsem nevylezl Lysou horu,“ upozorňuje. Hory od mala miloval, ve 14 letech nejmladším přechodem Jesenické hory. A co chystá na příští rok? 

Čtěte také: Do kin míří film Cesta vzhůru o horolezci Radku Jarošovi. „Riskantní podnik, který stál za to,“ říká producent

„Chystáme se na Denali v období května a června. Na podzim chci v Novém Městě na Moravě sednout na kolo a dojet na Elbrus, nejvyšší horu Evropy,“ nastiňuje. 

Zajímá vás víc? Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.  

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace