Host Radiožurnálu6. prosince  2013 v 10:05  

Tylův text Strakonického dudáka je geniální, říká režisér Jan Antonín Pitínský

Jan Antonín Pitínský hovořil nejenom o představení Srakonického dudákaér - Foto: Prokop Havel

Jan Antonín Pitínský hovořil nejenom o představení Srakonického dudákaérFoto: Prokop Havel

První představení Strakonického dudáka na jevišti Národního divadla má za sebou, a to dokonce se sedmi děkovačkami. Tylův text divadelní hry řadí k našim nejlepším. „Udělali jsme zvětšené loutkové divadlo,“ říká divadelní režisér Jan Antonín Pitínský v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Zkouškové období doprovázely potíže, když tři týdny před premiérou spadnul z koně herec Karel Dobrý. „Bylo nám to velmi líto, trochu se všechno porouchalo, než přišel Filip Kaňkovský, který se musel za tři týdny vše naučit. Sám v Národním divadle začíná. Bylo to těžké, ale vše se podařilo,“ popisuje několikanásobný držitel Ceny Alfréda Radoka. 

Jeviště Národního divadla při představení oblíbené české hry zdobí neobarokní výprava s naivistickými rysy. Součástí je i hospoda, která je ironicky pojatá jako levný bufet u řeky. „Pokusili jsme se, aby moderní se starým komunikovalo,“ vysvětluje Pitínský. 

Čtěte také: Divadlo? Nejen zábava, ale i práce, zjišťují dismančata v Národním

Režisér vycházel z nejstarší verze Strakonického dudáka z poloviny 19. století: "Schválně jsme zachovali všechny podivnosti, některá výstřední slova nebo spojení promítáme na čtecím zařízení, aby divák věděl, co jsou to napříkal pšouresy," vysvětluje režisér. 

Jak velkou výzvou je pro něj jedna z nejlidovějších českých her? Jaké další naše divadelní hry obdivuje? A proč se kdysi živil jako „srážeč rampouchů“? Také o tom mluvil Jan Antonín Pitínský v Hostu Radiožurnálu. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace