V roce 2034 by lidé mohli chodit po Marsu, naznačuje mladý český vědec

Jan Lukačevič se mimo jiné podílí na vzniku modulu, který bude na Marsu monitorovat blesky - Foto: Luboš Vedral

Jan Lukačevič se mimo jiné podílí na vzniku modulu, který bude na Marsu monitorovat bleskyFoto: Luboš Vedral

Snímek Marťan je jeden z nejrealističtějších sci-fi filmů, říká v rozhovoru s Lucií Výbornou talentovaný mladý český vědec Jan Lukačevič. A ví, o čem mluví. Mimo jiné je součástí týmu, co připravil součástku, která se už za pár let na Mars vypraví.

Hollywoodský hit Marťan s Mattem Damonem v hlavní roli se okamžitě po svém uvedení v roce 2015 stal jedním z nejoceňovanějších sci-fi snímků všech dob. Minimálně u vědecké komunity. „Přestože v něm najdeme některé motivy, které pouze slouží ději, jde o vcelku realistický obrázek,” říká Jan Lukačevič. 

Film jeho tvůrci situovali do roku 2034. A jak říká mladý český vědec, v tu dobu už by měl člověk skutečně kráčet po povrchu Marsu. „V roce 2034 už by měli být na Marsu lidé. Alespoň tak to plánuje americká NASA,” naznačuje. 

Už v roce 2028 by měla Mars začít sledovat orbitální stanice, a půjde-li vše dobře, bude v tom hrát roli i práce Jana Lukačeviče. „Na základě toho, co naměříme nyní, se bude upravovat technika vysílaná směrem k Marsu,” shrnuje v rozhovoru s Lucí Výbornou. 

ExoMars2020: pozorování blesků na Marsu 

Ovšem pokud jde o vesmírné plány, na nichž se Jan Lukačevič podílí, není to všechno. V raketě, která by měla opustit Zemi už za dva roky v rámci mise ExoMars 2020, odletí i jedno důležité zařízení. Na jeho vzniku pracuje i mladý český vědec. 

„Jde o modul, který má několik cílů: měření vlastností zbytkového elektromagnetického pole i detekci blesků na Marsu, které mohou vznikat v prachových bouřích,” popisuje. „Zařízení koncipujeme na dálkovou detekci, proto se nebojíme, že by ho na Marsu mohlo něco zničit,” usmívá se. 

Jak složité je dopravit podobné zařízení na Mars? Kde a jak se na Zemi dá simulovat atmosféra Marsu? A jak moc vědce dokáže inspirovat sama příroda? I na to se Lucie Výborná svého hosta zeptala. 

Záznam celého rozhovoru si kdykoliv poslechněte ve videu přímo v tomto rozhovoru. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace