Host Radiožurnálu19. října  2015 v 10:05  

V Rusku panuje militaristická propaganda. Svoboda projevu je v těžké situaci, říká novinář Sergej Parchomenko

Sergej Parchomenko odpovídal na otázky v Hostu Radiožurnálu - Foto: Šárka Ševčíková

Sergej Parchomenko odpovídal na otázky v Hostu RadiožurnáluFoto: Šárka Ševčíková

Každý týden v pátek usedá za mikrofon s myšlenkou, zda nepromlouvá k posluchačům naposled. Novinář Sergej Parchomenko pracuje pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy, která je považována za jedno z posledních nezávislých médií v Rusku. Podle znalců ruských poměrů je umlčení tohoto vysílání jen otázkou času.

„Je to dost svérázný pocit,“ uznává Sergej Parchomenko ve studiu Radiožurnálu. Každý program, který připravuje, totiž může být kdykoliv zastaven. „Jsem moderátorem 12 let. Víceméně každý týden v pátek mám na Echu Moskvy hodinu, kdy můžu zcela volně mluvit s lidmi o tom, co je zajímá,“ přibližuje svou práci. 

 

Rozhovor se Sergejem Parchomenkem o ruské mediální scéně, propagandě prezidenta Vladimira Putina a také o vysílání rozhlasové stanice Echo Moskvy. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Až během posledních let vstupuje do studia s pocitem, že to může být naposledy. „Nikdy si nemohu být jist,“ připouští. Rádio Echo Moskvy totiž podle jeho názoru už nezapadá do mediálního obrazu Ruska, a to především z toho důvodu, že „v Rusku panuje zuřivá militaristická propaganda“. 

Mnozí dělí mediální obraz Ruska na období před anexí Krymu a po anexi, jenže, jak Sergej Parchomenko připomíná, v Rusku je už dávno situace nesvobodného tisku. „Svoboda projevu je v těžké situaci,“ říká a dodává: „Stát dělal hodně pro to, aby televizní kanály nebo noviny nemohly fungovat samostatně.“ 

Čtěte také: Rusko pomáhá v Sýrii vytvářet další uprchlíky. Cílem je rozložit EU, naznačuje historik Timothy Snyder

Doba před Putinem byla pro Rusko obtížná
„Putinova doba je daleko příznivější. Rusko se během uplynulých 15 let stalo bohatým státem,“ vysvětluje. V myslích Rusů se tak doba svobody spojila s chudobou, což podle Sergeje Parchomenka jen nahrává propagandě.

Proč tedy Echo Moskvy stále vysílá? „Právě z toho důvodu, abyste takové otázky kladli,“ odpovídá Sergej Parchomenko, podle něhož se tak zbývající svobodná média stávají součástí propagandy. 

Zajímá vás víc? Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.  

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace