Host Radiožurnálu30. listopadu  2010 v 11:07  

Vladimír Javorský

Herec Vladimír Javorský - Foto: Alžběta Švarcová

Herec Vladimír JavorskýFoto: Alžběta Švarcová

V úterý navštívil dopolední studio Radiožurnálu oblíbený herec Vladimír Javorský. Daniela Karafiátová se jej zeptala nejen na nový snímek Legenda o létajícím Cypriánovi, ale i na jeho četné divadelní role. Jak vlastně svůj herecký zápřah zvládá? „Normálně,“ usmívá se herec. „Jako když jde chirurg operovat jednou slepé střevo a následuje operace žlučníku.“

V klášteře ztraceném kdesi v horách žil kdysi tajemný mnich Cyprián. Ten si prý sestrojil létající stroj, na němž jednoho dne odletěl do neznáma. To, zda tato legenda může, nebo nemůže být pravdivá, se v Dopoledním Radiožurnálu nevyřešilo. Přišla však řeč na snímek, který na její motivy vznikl. 

Ve filmu Legenda o létajícím Cypriánovi, který vstupuje do českých kin, si zahrál i úterní host Radiožurnálu Vladimír Javorský. Ztvárnil v něm postavu mnicha, který jako první přeložil Bibli z latiny do slovenštiny. „Je to pěkný a zamotaný film,“ hodnotí Vladimír Javorský. „Jsem opravdu rád, že jsem se na něm mohl podílet.“ 

Natáčení se účastnili nejen čeští, ale i polští nebo slovinští herci. „Po dlouhé době jsem se setkal například s panem Brzobohatým, takže jsem byl rád,“ pochvaluje si herec bohaté herecké obsazení. 

Pod filmem je podepsaná režisérka Mariana Čengelová-Solčanská. V případě Legendy šlo o její celovečerní debut. „Vlastně ani nevím, jak si mě vybrala. Zavolala mi, že bychom se mohli sejít, dala mi scénář, který se mi líbil svou syrovostí, drsností a tématem – takže jsme si plácli,“ vzpomíná herec. 

Také na to, jak se mu s režisérkou spolupracovalo, se jej Daniela Karafiátová zeptala. Ale Vladimír Javorský odpověděl například i na otázky, zda je obvyklé, aby se film natáčel tři roky, nebo zda se mu v divadle lépe hraje pro děti, nebo pro dospělé.  

Záznam celého rozhovoru s Vladimírem Javorským a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace