Vladimír Remek se do vesmíru dostal i díky srpnu 1968, říká publicista Pavel Toufar

Pavel Toufar, odborník na kosmonautiku - Foto: Šárka Ševčíková

Pavel Toufar, odborník na kosmonautikuFoto: Šárka Ševčíková

Jediný Čech, respektive Čechoslovák, ve vesmíru. Tento titul patří i po 40 letech jen jednomu muži, Vladimírovi Remkovi. Na výzkumnou cestu mimo planetu Zemi se spolu se sovětskými kolegy vydal právě 2. března roku 1978, tedy přesně před 40 lety. „Tenkrát jsem to sledoval jako běžný divák, posluchač,“ vzpomíná publicista a odborník na kosmonautiku Pavel Toufar.

Byl rok 1978 a Vladimír Remek letěl poprvé do vesmíru. A taky naposledy, jak už tehdy sám dobře věděl. I proto si mohl dovolit maximální upřímnost, díky které přiznal třeba i to, že po startu rakety trpěl několik hodin silnou „kosmickou nemocí“. „Stává se to často, málokdo to ale přizná,“ zdůrazňuje Pavel Toufar. 

„Kosmonauti, kteří vědí, že by ještě někdy do kosmu letět mohli, spíše předstírají, že už je jim lépe. Aby se jim další cesta nezavřela. Naopak Vladimír Remek věděl, že touto cestou se jeho vesmírný program uzavírá,“ shrnuje publicista. 

Vladimír Remek a jeho let do vesmíru v dobovém propagandistickém snímku Československého armádního filmu: 

Poláci mohli být první 

Vladimír Remek byl vůbec prvním člověkem, který se podíval do vesmíru, a přitom nebyl Američan ani Sovět. Stačilo prý ale málo a Poláci by Československo „předběhli“. „Generál Jaruzelský tehdy velmi naléhal na Břežněva, aby bylo Polsko první. Břežněv ale říkal, že s Poláky příliš nevychází. A vybrat někoho z NDR také nešlo,“ popisuje Pavel Toufar dobovou situaci. 

Čtěte také: UFO je ve vesmíru běžná věc, říká odborník na kosmonautiku Pavel Toufar

„Navíc – a to sice není doloženo, ale pamětníci se na tom shodli – rozhodnutí vyslat do vesmíru Čechoslováka bylo dáno i tím, že to Brežněv považoval za úlitbu za intervenci v srpnu 1968,“ dodává publicista. 

Další české stopy 

I když Remek zůstává i po čtyřiceti letech jediným krajanem, který se do vesmíru podíval, česká stopa se tam znovu objeví ještě tento měsíc. Ve středu 21. března odstartuje na Mezinárodní kosmickou stanici nová expedice Sojuz MS-08, v rámci které poletí do vesmíru už potřetí americký astronaut Andrew Feustel a poveze Krtečka. 

Vladimír Remek byl od roku 2004 europoslancem za KSČM, od roku 2013 do konce letošního ledna pak zastával post velvyslance v Rusku. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace