Výhrou je pro mě každé dítě, které se podaří zbavit dluhu, říká Alena Vlachová, držitelka ceny Právník roku 2017

Náklady řízení po dítěti vymáhá exekutor - Foto:  Český rozhlas

Náklady řízení po dítěti vymáhá exekutorFoto:  Český rozhlas

Desítkám dětí z ústavů a dětských domovů pomáhala vstoupit do dospělosti, aniž by měly korunu dluhu. Advokátka Alena Vlachová je čerstvou držitelkou ocenění Právník roku 2017 v kategorii Pro bono, a za práva dětí bojovat nepřestává – další případy přibývají a práce nekončí.

„Ráda bych, kdyby mi už tahle práce odpadla, protože by to znamenalo, že už žádné děti nemají dluhy a nemusím se tím zabývat,“ přiznává v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. 

Na počátku své práce vůbec netušila, že jsou děti, které mají tisícové i stotisícové dluhy, za které vůbec nemůžou – od té doby se jim snaží pomáhat. V první řadě se snaží od pracovníků dětských domovů získat informace, pak začne dítě zastupovat a snaží se zrušit vydaná rozhodnutí a zastavit exekuce. 

„Chci dát těm dětem šanci na to, aby ve chvíli, kdy budou odcházet z dětského domova, kdy už tak jsou v hrozně těžké situaci, aby si s sebou ještě nenesly dluh,“ popisuje. 

„Dítě dostává šanci začít samostatný život na nule, ne s mínusem.“
Alena Vlachová

Děti často nedostanou doma ani najíst, nedostanou peníze na jízdné, ale vědí, že musí do školy, takže jedou bez lístku a chytne je revizor. Dopravní podnik pak ale vymáhá pokutu přímo po dítěti, za které ale pokutu nikdo nezaplatí. Následně je žalováno u soudu a navalují se náklady řízení, které po dítěti vymáhá exekutor. 

„V roce 2001 náklady, které se nabalily na tisícikorunovou pokutu, byly něco kolem 13 tisíc korun, v roce 2006 se zvýšili a přesahovaly 20 tisíc korun,“ popisuje s tím, že náklady se nyní sice snižují, i tak pořád jde ale o vysoké částky. „Pro mě je výhra každé dítě, které se podaří zbavit dluhu,“ uzavírá.  

Autor:  Patricie Strouhalová  (pst), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace