Host Radiožurnálu14. března  2018 v 10:09  

Výjimečný herec musí být nejistý, věří Juraj Kukura, představitel Zoltána Maxe

Mám dost detektivek, kde se stane zločin a na konci se po dlouhém pátrání dozvíme, kdo ho spáchal, říká Juraj Kukura - Foto: Kristýna Hladíková

Mám dost detektivek, kde se stane zločin a na konci se po dlouhém pátrání dozvíme, kdo ho spáchal, říká Juraj KukuraFoto: Kristýna Hladíková

Vyhodili ho prý z vysoké školy, ze Spojených států, Divadla Na korze i ze Slovenského národního divadla. Z toho dokonce dvakrát. Juraj Kukura se naštěstí nevzdává, a v roce 2013 proto oslovil scenáristu Ivana Hubače, zda by pro něj nenapsal kriminální seriál. A tak vznikl Inspektor Max. „Kriminalista musí být člověk z masa a kostí,“ říká v rozhovoru s Patricií Strouhalovou herec Juraj Kukura.

„Mám dost detektivek, kde se stane zločin a na konci se po dlouhém pátrání dozvíme, kdo ho spáchal. Pohybují se v nich totiž lidé bez ducha a bez života, jsou to jen lidé, kteří vyšetřují. A já jsem přesvědčený, že detektivka musí mapovat dobu,“ uvažuje Juraj Kukura. 

Sociální problémy, kriminalita, proměny světa nebo těžkosti demokracie. To všechno by podle něj měla reflektovat dobrá detektivka. A jak věří, Inspektoru Maxovi se to podařilo. 

„Ne všechny zločiny vznikají z kriminální energie. Vezměte si třeba internet. Co když někdo natočí dívku v intimní scéně, začne ji vydírat, nutit k prostituci – a ona pod zkratem udělá něco, co by nikdy neudělala? Nebo co když otec bije matku a syn se na to neustále dívá, roste s tím?“ naznačuje herec. 

Je důležité být nejistý 

Herec Juraj Kukura toho v životě stihl už hodně. Natočil přes 30 celovečerních a 130 televizních filmů a skoro 40 seriálů. „Hereckou jistotu ale dodnes nemám. Byl bych rád, kdyby Juraj Kukura zůstal v paměti jako ‚Nech brouka žít’ a podobně… a budu šťastný, pokud se teď se mnou diváci vydají na cestu jako se Zoltánem Maxem.“ 

Jak dodává, právě nejistotu považuje za základ umění. „Pokud si jste jistý, nemůžete být výjimečný. Musíte jít do nejistoty a být přesvědčený, že to vyjde,“ uvažuje. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace