Host Radiožurnálu27. září  2017 v 09:54  

Vysnili jsme si klasickou rodinu. Žít se ale dá i jinak, říká režisérka Počtová o dokumentu Nerodič

Jana Počtová - Foto: Luboš Vedral

Jana PočtováFoto: Luboš Vedral

Kdo je správný rodič? A kde končí hranice rodiny? To jsou otázky, na které ve svém nejnovějším filmu Nerodič hledá odpovědi dokumentaristka Jana Počtová. „Vysnili jsme si ideální rodinu, ta ale v poslední době prošla obrovskými změnami. Ve filmu jsem chtěla ukázat, že existují i jiné formy soužití,” popisuje v rozhovoru s Lucií Výbornou.

„Film je mozaikou šesti příběhů, šesti různých forem rodin,” shrnuje Jana Počtová. „Lidé, které jsme sledovali, vlastně nejsou zvláštní, jsou klasickými vzorky dnešní společnosti.” 

Žena, která si děti adoptovala, pár, který děti nechce, otec, který pečuje o děti ve střídavé péči, nebo „sešívaná” rodina a lesbický pár. To jsou hrdinové a hrdinky dokumentu Nerodič. 

„Sen o klasické rodině, který máme, nebyl nikdy naplněn tak silně, jak si představujeme. Všichni si dnes myslí, že se rodina mění, ve skutečnosti si ale jen díky rozvolnění sociálních a ekonomických vazeb můžeme dovolit, co dřív ne,” shrnuje. 

Klasickou nukleární rodinu sice podle ní do centra pozornosti vyneslo křesťanství a také institut ekonomického vlastnictví, a nejen proto podle ní jde z citového i sociálního hlediska o nejlepší variantu soužití. „Nějak se ale stalo, že tento ideál nejsme schopni naplňovat, formy soužití se rozrůzňují a já si nemyslím, že je to špatně.” 

Námět na dokument Nerodič k ní přišel díky vlastní zkušenosti i zkušenosti jejích přátel. „Měla jsem pocit, že kolem mě nikdo nežije šťastný život,” vzpomíná. „Chtěla jsem proto zmapovat postoj k rodině a rodičovství v jedenadvacátém století.” 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace