Zakázala jsem si stýskání, vzpomíná Soňa Červená na emigraci. Do kin vstupuje dokument o jejím životě

Soňa Červená - Foto: Luboš Vedral

Soňa ČervenáFoto: Luboš Vedral

Každému jevišti, na kterém kdy stála, dala všechno. A jinak by to prý ani nešlo. „Musím pracovat na sto třicet procent,” říká v rozhovoru s Lucií Výbornou operní diva Soňa Červená. „Přesto jsem o sobě vždy pochybovala, ale byly to právě pochyby, které mě dostaly tam, kde jsem.”

Zažila tatínkův kabaret Červená sedma, válku i stavbu berlínské zdi, kterou v roce 1962 prošla bez osobních věcí a na poslední chvíli. Na rozhodnutí o tom, zda emigrovat, přitom měla jen pár hodin. Východní blok nakonec opustila pouze se psem a knihou Chrám a tvrz. 

„Nesměla jsem si vzít nic jiného, abych nebyla nápadná. A proč zrovna kniha Chrám a tvrz? Je pro mě je oltářem češtiny, a přestože jsem třicet let česky nekomunikovala, vždy pro mě byl český jazyk velmi důležitý. V emigraci jsem překládala, psala jsem česky deník. Chtěla jsem češtinu vzývat,” vzpomíná. 

„Když jsem odešla do emigrace, zakázala jsem si stýskání.“
SOŇA ČERVENÁ

Snímek Červená je plný silných okamžiků 

Soňa Červená a Olga Sommerová - Foto: Luboš Vedral

Soňa Červená a Olga SommerováFoto: Luboš Vedral

Její život vydá na román. Nebo minimálně na dokumentární film. Všimla si toho i dokumentaristka Olga Sommerová a se Soňou Červenou, jednou z nejslavnějších českých operních div, takový dokument natočila - jmenuje se Červená a do kin vstupuje ve čtvrtek 7. září. 

Snímek je plný velice silných okamžiků. Kupříkladu v jednu chvíli se v něm Soňa Červená sebere a odjede navštívit ponurý Ravensbrück, místo, kde byla za války vězněná její maminka.  

„Bylo to pro mě velmi zásadní. S matkou jsem neměla vždy nejlepší vztah. Ale když jsem tam stanula a viděla dnes už pobořené domy, v duchu jsem se jí omluvila.” 

Záznam celého rozhovoru si kdykoliv poslechněte přímo v tomto článku. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace