Základem úspěšné transplantace jsou cévy, říká chirurg Peter Baláž

Peter Baláž - Foto: Luboš Vedral

Peter BalážFoto: Luboš Vedral

Trápí vás nebo vaše blízké křečové žíly? Jen genetika za to velmi pravděpodobně nemůže, říká v rozhovoru s Lucií Výbornou specialista cévní a transplantační chirurgie Peter Baláž. „Všichni odborníci si myslí, že křečové žíly do určité míry ovlivňuje genetická zátěž, žádná studie to dosud ale stoprocentně neprokázala,” popisuje.

Při léčbě křečových žil dnes má pacient na výběr hned z několika možností. Jak sám Baláž zdůrazňuje, jednou z nejlepších variant je miniinvazivní léčba: nezatěžuje totiž pacienta celkovou anestezií ani nevzhlednými jizvami. 

Své nevýhody ovšem miniinvazivní léčba má - pacient si za ni připlatí, pojišťovny ji totiž neproplácejí. A vyšší nároky má nejen na pacientovu peněženku, ale i na lékaře. „Každý lékař, který dělá miniinvazivní léčbu, musí umět ultrazvuk a nespoléhat na jiné specialisty,” zdůrazňuje odborník. 

A jak samotná léčba vypadá? „Udělám ultrazvuk, najdu nemocnou žílu a pod ultrazvukem do ní zavedu instrumentárium, kterým žílu zevnitř uzavřu,” popisuje Peter Baláž. Jednou z možností, jak žílu zevnitř uzavřít, přitom může být i speciální lepidlo. „Lepidlo je ale pro pacienta hodně nákladné,” dodává lékař. 

Čtěte také: Trpíte na křečové žíly? Nechte si je slepit! „Je to už napořád,“ říká primář Ota Schütz

Cévy, základ transplantace 

Peter Baláž je jedním z nejuznávanějších odborníků na cévní chirurgii v Česku. A ve svém oboru dokáže zázraky: třeba chirurgicky spojovat cévy. „Je to pro standardně zručného chirurga jednoduchá věc,” usmívá se. 

A s cévami podle něj úzce souvisí i transplantace obecně. „Napojíme-li například ledvinu od dárce do těla příjemce, musíte ji připojit pomocí cév. Totéž platí u transplantace srdce, jater… Zároveň čím je céva nemocnější, tím je nekvalitnější, někdy se může až trhat nebo zlomit,” vypočítává. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace