Zalezli jsme do díry a přes nás padaly laviny, vzpomíná horolezec Zdeněk Hák na Gašerbrum

Od turnovských skal přes Mont Blanc až po Afghánistán nebo Gašerbrum, kde se jim s Markem Holečkem podařil unikátní prvovýstup. Jak na vrchol osmitisícovky Gašerbrum I vzpomíná horolezec, lyžař a horský vůdce Zdeněk Hák?

Umanutě lézt nahoru

Marek Holeček je umanutý člověk. Jihozápadní stěnu lezl už popáté, jeden z jeho lezeckých partnerů tam přišel o život. „Věděl jsem, do čeho jdu. Viděl jsem pár videí z předchozích pokusů,“ říká Zdeněk Hák. Podle čeho se ale pro takový projekt člověk rozhoduje? „Podle chuti. Kdybych měl pochybnosti, tak to nejde.“

Počasí umožnilo výstup až skoro po měsíci. „Ten čas se hodí, je potřeba se dobře aklimatizovat na tak vysoký kopec, takže my jsme v rámci toho měsíce čtyřikrát vystoupali a zase sešli dolů do základního tábora.


Začalo masivně chumelit, zalezli jsme do díry a přes nás padaly laviny. Ve stanu jste krásně zalezlý, ale zasypávaly nám stan, tak jsme se nakonec rozhodli, že půjdeme raději dál.Zdeněk Hák

Horu zdolali Holeček s Hákem alpským stylem. Všechno s sebou, žádné postupové tábory. Šest dní nahoru, tři dny dolů. „Pro mě je přirozenější lézt jenom nahoru. Je potřeba si nabalit ten batůžek na týden až deset dní a s tím si vystačit.“

Batoh na týden pod deset kilo? „Plyšové medvídky jsme na vrchol netahali,“ vzpomíná horolezec. „Náhradní rukavice, náhradní ponožky, jídlo, přístřešek, nic jiného. Mačky, cepíny, sedací úvazek má člověk na sobě, to netáhne v batohu.“

Obrovská stěna, která je v 7500 metrech, je místem, kde zůstal v předchozí expedici Zdeněk Hrubý. „Spadl z druhého výškového tábora. Byl to pád kilometr, dvanáct set metrů. Mára mi neřekl, že je přímo v té trhlině a sedíme tam nad ním,“ říká Hák.

autor: lvb
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.