Host Radiožurnálu15. listopadu  2016 v 10:05  

Ženy rozhodují, muži jsou 5 kolo u vozu. I takhle vypadá matriarchát, přibližuje cestovatelka

Nejsilnější matriarchát panuje v severovýchodní Indii - Foto: Fotobanka Pixabay

Nejsilnější matriarchát panuje v severovýchodní IndiiFoto: Fotobanka Pixabay

Představte si společnost, kde lidé žijí ve volném partnerství – muž v noci navštěvuje ženu, ráno se vrací domů, a může mít i více partnerek. A stejně tak je tomu u žen. Tak takhle to mají zařízené Mosuové, etnická skupina žijící v Himálaji. Silný, legislativně zakotvený matriarchát zase panuje u indického kmene Khasiů. Místa, kde mužům vládnou ženy, navštívila cestovatelka a spisovatelka Kateřina Karásková.

Materiál ke knize nazvané Kde vládnou ženy sbírala se svým přítelem celých 10 let, a během té doby společně navštívili matriarchální etnika v Číně, Indii, Indonésii a Mexiku. „Během cest jsem si své feministické hrany obrousila,“ přiznává. 

Asi nejsilnější matriarchát, a to nejenom tradiční, ale i legislativně zakotvený, funguje u kmene Khasiů v severovýchodní Indii. Ženy jí názorně popisovaly, jak vyhnaly muže z domácnosti, na což si někteří muži stěžovali. „Mužů mi bylo líto, říkala jsem si, že tohle už je moc, to není fér, zvláště když se chtějí o ty děti starat a chtějí mít nějaké slovo v domácnosti,“ upozorňuje. 

Čtěte také: K rozkladu tradiční rodiny nedochází – ta už dávno neexistuje, říká evoluční biolog

Indický kmen vyznává matriarchát po staletí, v poslední době ale zesílil. Dříve muž v rodině měl důležitou funkci – například právo rozhodovat o svých synovcích a neteřích. Dnes má hlavní slovo žena, muži jsou páté kolo u vozu, často se rozvádí, odcházejí a vracejí se zpátky do rodiny svých sester nebo matek. 

Musím říci, že mužů mi bylo líto, říká po návštěvě matriarchálního kmene Kateřina Karáskové. Podívejte se na video a poslechněte si, co zjistila. 

V matriarchátu také žijí Mosuové v Himálajích. Ti se zase nemají manželství, nevdávají se ani nežení, mají spíše volné partnerství. Žijí odděleně, parter ženu navštěvuje v noci, ráno se zase vrací domů, a jak muž, tak žena mohou mít i několik partnerů nebo partnerek. „Je to na každém, jak si to zařídí,“ vysvětluje. 

U mexických indiánů je zase matriarchát postavený na sebevědomí žen, které jsou od dětství vychovávané tak, aby byly schopné se o sebe postarat. Jejich doménou byl odpradávna obchod a prodávání na trhu, muži dříve pracovali na poli, dnes chodí do fabriky nebo jsou zaměstnaní jako řidiči. 

Matriarchát spojený s islámem 

Kateřina Karásková byla hostem moderátorky Lucie Výborné - Foto: Prokop Havel

Kateřina Karásková byla hostem moderátorky Lucie VýbornéFoto: Prokop Havel

Neobvyklý společenský systém vyznává kmen Minangkabaů v provincii v západní Sumatře – dokázal smíchat původní matriarchát s islámem. Ze všech matriarchálních společností je tato asi nejmodernější. „Vesnice velmi prosperují. V celé Indonésii jsou považování za nejvzdělanější a ekonomicky nejzdatnější etnikum. Možná právě díky jejich matriarchátu,“ dodává. 

Všichni členové kmene musí být muslimové, ženy ale nemají povinnost chodit zahalené, některé z nich považují šátky dokonce za módní doplněk. „Některé holky se chovaly provokativněji, než byste čekali u muslimské společnosti,“ říká. Přesto platí, že žena musí být panna, když se vdává, rozvod je ale přijatelný. 

Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Prokop Havel  (prh), Lucie Výborná  (lvb)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace