Hudba a špičková gastronomie? Pavel Maurer radí, co si pustit pro lepší prožitek z jídla

Pro Cabernet Sauvignon se prý nejlépe hodí pořádná rocková hudba - Foto: William Iven, Fotobanka Pixabay

Pro Cabernet Sauvignon se prý nejlépe hodí pořádná rocková hudbaFoto: William Iven, Fotobanka Pixabay

Možná právě usedáte ke svátečnímu nedělnímu obědu. Zaposlouchejte se. Hraje okolo vás hudba? Pavel Maurer poradí, k jakému jídlu a vínu se hodí rocková hudba, pop nebo hluboké a vysoké tóny.

Víte o tom, že když jíte nebo něco pijete, tak že vaše chutě poměrně dost ovlivňují veškeré zvuky a ruchy kolem vás? Nemyslete si, že při konzumaci je nejpodstatnějším vaším smyslem pouze chuť a čich. Sluch dokáže s naším vnímáním jídla i pití dělat divy! Gastronomie a třeba hudba se stále více propojují. 

Výzkumy prokázaly, že muzika prý umí probouzet a prohlubovat všechny čichové a chuťové vjemy. Hudba stimuluje určité části mozku a různé melodie si spojujeme s konkrétními momenty a ty automaticky propojujeme s našimi dalšími vzpomínkami. Ideálním „partnerem“ hudby je víno, jakožto představitel všech smyslů. Prý dokonce existuje specifická melodie ke každému vínu. 

Například, pro Cabernet Sauvignon se prý nejlépe hodí pořádná rocková hudba, třeba od Rolling Stones, prý díky ní vnímáme víno jako plnější, robustnější a silnější. Pro sklenku Merlotu se zase více hodí soul, pro Chardonnay pop a disco, pro Syrah prý spíše klasika. Náš sluch prostě ovlivňuje naši chuť. Když třeba jíte špagety s olivami a v pozadí hraje italská hudba, jídlo vám stoprocentně chutná více autenticky. 

Při poslechu vysokých tónů nám připadá jídlo sladší - Foto:  meisjedevos

Při poslechu vysokých tónů nám připadá jídlo sladšíFoto:  meisjedevos

Ale záhady našeho vnímání jsou ještě rafinovanější. Například hluboké tóny v nás způsobují dojem, že jídlo je víc hořké než ve skutečnosti je a naopak tóny vysoké činí pokrmy sladšími. Takže místo, abyste si přidali do kafe další lžičku cukru, pusťte si Kouzelnou flétnu s Královnou noci od Mozarta a bude to sladké až dost. Každopádně, dobrá hudba není vůbec špatná s dobrým jídlem.  

Horší je, když jsou kolem nás zvuky nelibé. Motory aut, cinkání tramvají, řinčení talířů, či hádka sousedů. Tohle s našimi chutěmi určitě neudělá nic dobrého. Při stolování mají být zvuky milé a nebo raději žádné. Vzpomínám si, že když moje maminka a babička vařily, často si u plotny zpívaly. Já myslím, že to jídlo, co jsme pak měli na talíři, tak to mělo takovou pozitivní energii, že to nemohu srovnat z ničím jiným na světě! 

Autor:  Pavel Maurer
Pořad: Glosa Pavla Maurera  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 12:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace