Glosa Pavla Maurera19. března  2017 v 12:10  

Jak naučit děti jíst ovoce a zeleninu? Ať pěstují na zahrádce vlastní, doporučuje Pavel Maurer

Ovoce a zelenina je nejlepší ze zahrádky - Foto:  pixabay.com

Ovoce a zelenina je nejlepší ze zahrádkyFoto:  pixabay.com

Práce na zahrádce, v sadu nebo pouhý pobyt v přírodě může mít na člověka blahodárný vliv. Díky tomu také roste zájem o chataření, chalupaření nebo i sdílení společných zahrad.

Myslím, že se nejspíš všichni shodneme, že pobyt v přírodě nám dělá dobře. Když jsme obklopeni ovocnými stromy, lesem, keři, květinami, záhony, prostě veškerou florou, odbourává to stres a pocity úzkosti. 

Jsme klidnější, vyrovnanější a šťastnější. Mě samozřejmě nejvíc zajímá práce na zahradě, v sadu nebo na poli, která je spojena s produkcí plodin, jež nakonec zužitkujeme na našem talíři. Že nás tato činnost navíc psychicky uvolní, to je, myslím, každému, zvláště pak městskému člověku, naprosto jasné. I proto, podle posledních výzkumů, opět vzrůstá zájem o chalupaření, chataření, dokonce i sdílení společných zahrad. 

Čtěte také: Jaká je nejlepší obrana proti škůdcům? Prostě je sníme

Zahradní terapie se často používá nejen u lidí s duševními poruchami, ve věznicích, různých ústavech, domovech pro seniory, ale jako prevence pro kohokoli. Vůně borovicové šišky, zralého jablka či čerstvé petrželky potěší tělo i ducha. 

O to radostněji jsem nedávno zaznamenal, že program jménem Skutečně zdravá škola vyzývá k obnově školních zahrad. Cílem akce je umožnit prarodičům a rodičům sdílet svoje zkušenosti a dovednosti s žáky, se svými potomky a zároveň pomoci školám znovu oživit a obnovit školní zahrady. 

Pamatuji si, že když jsem jako kluk měl ve škole předmět tehdy zvaný pozemky, byla to pro mě hlavně příležitost vypadnout ze školních lavic, protáhnout tělo a vymýšlet nejrůznější alotria. Takže učitelka nás musela prohánět někdy i s hráběmi. 

Ale rozhodně jsem si přitom navždy zapamatoval, jak zrýt záhon, jak jednotit ředkvičky a jak vypadá mandelinka bramborová. Na gymplu jsem se pak naučil na povinných brigádách trhat chmel a na vysoké dokonce šlapat zelí v bílých holinách. 

Zahradničení má na člověka pozitivní vliv - Foto: Stock Exchange

Zahradničení má na člověka pozitivní vlivFoto: Stock Exchange

Zákonitosti přírody objeví na zahrádce 

Odborníci říkají, že neexistuje lepší způsob, jak naučit děti jíst ovoce a zeleninu, než jim poskytnout příležitost vypěstovat si svoji vlastní. Myslím, že děti by měly vědět, jak roste salát, ale i to, že jej také může sežrat nějaký slimák. 

Na zahradě žáci totiž objevují zákonitosti přírody, a hlavně mohou zažít ten neopakovatelný pocit, že když něco zasadíme a pak se staráme, můžeme po čase i sklízet. A tak je to v našem životě, řekl bych, úplně se vším! 

Autor:  Pavel Maurer
Pořad: Glosa Pavla Maurera  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 12:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace