Obědváte v klidu? Nebo drobíte na klávesnici v práci? Okolní prostředí je důležité, zdůrazňuje Pavel Maurer

Restaurace L'ousteau de Baumaniere - Foto: Jan Šmíd

Restaurace L'ousteau de BaumaniereFoto: Jan Šmíd

Pokud se zeptáte biochemika nebo sociologa na ideální způsob stolování, řekne vám, že dobře se najíst znamená jíst v klidu, poměrně dlouho a v přátelské atmosféře.

Tělo pod vlivem vůně chystaného pokrmu uvádí trávicí trakt do pohotovosti, rituály se spolustolovníky pak upevňují sociální vazby. Já se snažím dodržovat tato pravidla kdykoli je to možné. 

Jsem přesvědčen, že naše buňky, chuťové pohárky a žaludek mají právo být koncentrovány na to, co právě děláme. Při atmosféře stresu či spěchu rozhodně neděláme pro své tělo a zdraví nic dobrého. To snad raději nejíst. 

Trochu závidím Francouzům, že jejich oběd trvá běžně 2-3 hodiny i v pracovní době. Ne náhodou jsou kolébkou gastronomie. Také Řekové, ale i země arabské či oblast Středního východu si potrpí na desítky malých mističek zvaných mezze, kterých je plný stůl a vy si můžete ochutnávat z mnoha nejrůznějších masitých i bezmasých delikates, namáčet si je do různých omáček, kombinovat, prokládat těžkým červeným vínem nebo jen silným čajem. 

Ta rozmanitost chutí mne velmi láká a věřte, že dnes máme u nás dost třeba řeckých či libanonských podniků, kde si tohle dlouhé, klidné stolování můžete na vlastní pusu vyzkoušet. 

Nejpodstatnější je ale ten klid u stolu. Ten klid, kterého je tolik zapotřebí! To je něco, co mnoho národů nezná, nevyžaduje, nepěstuje a bohužel, čím vyspělejší civilizace, tím méně prostoru věnuje tomu, abychom se najedli v klidu. Nejvíc hektická jsou samozřejmě velká města. 

Obezita a fast foody - Foto: Free Digital Photos

Obezita a fast foodyFoto: Free Digital Photos

Jídlo vestoje, v chůzi, u počítače, v metru, při práci… je to běžné a je tomu přizpůsoben celý potravinářský průmysl. V Americe, ale i v mnoha dalších zemích vám téměř automaticky nabízí všechno perfektně zabalené do ruky, nápoje mají poklopy, aby jste při chůzi nic nevybryndali. Prostě se vám podbízejí. 

Vím, že gyros nebo indické street food jsou také do ruky, ale zde jsou důvody jiné než ten tlak civilizační, který nechce, abychom u jídla ztráceli čas, který je přece máme věnovat businessu a práci! A to je špatně, protože klid u jídla je nezbytně nutný, abychom byli zdraví a abychom si jídlo užili a vychutnali. 

Pokud jsme se rozhodli jíst “v letu”, pak si můžete dát chleba z polystyrénu, náhražkový sýr a geneticky modifikované rajče bez chuti. Je vlastně úplně jedno co si dáváte do pusy.
 

Autor:  Pavel Maurer
Pořad: Glosa Pavla Maurera  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 12:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace