Glosa Pavla Maurera16. září  2017 v 12:10  

Stávka kamionů cestu domů nijak nezpříjemní. Pavel Maurer odbočil do německé vesnice na večeři

Stovky kamiónů zablokovaly dálnici - Foto:  ŠJů, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Stovky kamiónů zablokovaly dálniciFoto:  ŠJů, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Prvně v životě jsem na vlastní kůži zažil stávku! Předevčírem jsem jel autem přes španělské hranice, francouzskou Provence, přes Švýcarsko a Německo domů. Celá cesta mi trvala, díky stávce kamionů, asi o deset hodin déle! Měl jsem hlad, žízeň, chtělo se mi čůrat a taky jsem byl na nervy, jestli mi nedojde benzín při tom popojíždění v nepředstavitelných zácpách.

Abych řekl pravdu, vůbec mne nezajímá, kvůli čemu řidiči kamiónů stávkují. Když čekám čtyři a půl hodiny na dálnici mezi francouzským Montpellier a Avignonem a pak dalších několik hodin u německého Karlsruhe, tak jsem dost nervózní, protože mám v autě svého tátu, kterému je 85 let, a kolem sebe ze všech stran stovky kamiónů, které zablokovaly dálnici a nedovolily nikomu, aby z ní odbočil. 

Dívám se na ženy z jiných aut, které jsou nuceny potupně vykonat potřebu mezi blatníky, dívám se na policii, která vše bezmocně monitoruje z helikoptéry a je mi špatně, protože v autě došla voda. Pokud by někdo zkolaboval, sanita sem nepřijede, protože obrovské náklaďáky uzavřely i takzvaný pravý bezpečnostní odstavný pruh. 

Jak stojím v té nekonečné frontě na dálnici, mám spoustu času, abych zkoumal, co je na těch stávkujících kamiónech napsáno, a věřte, že nejméně polovina z nich veze potraviny. Chlazené čerstvé ryby, rajčata, salát, též vidím, jak za mřížkami náklaďáků vystrkují čumáčky živá prasátka a slepice nervózně oklovávají plechové sítě. 

No, a pak samozřejmě vidím, jak ty životně nezbytné kamióny transportují zleva doprava vejce z Polska do Francie a z Francie zase minerálky do Itálie a z Itálie zase ty jejich minerálky do Francie a z Holandska sýry kdoví kam. 

A pak zase tuny mouky tam a zpátky, protože byla jinde o desetník lacinější. Jenže nikdo nikdy nespočítal, kolik stojí nafta a zničená dálnice a platy řidičů kamiónů a taky ten zašpiněný vzduch a taky kolik stojí překladiště, kolik stojí ty obalové bedýnky a kolik stojí moje nervy. 

Tudy kamion neprojede 

A víte, jak skončila má cesta stávkující Evropou? Zabočil jsem hned, jak to šlo na večeři do malé vesnice v Německu. Nabídli mi jelena střeleného v místním lese, připraveného na houbách a brusinkách sbíraných v okolních porostech, s domácími mačkanými bramborami z nedalekého pole, k tomu víno z vinného kopce naproti ze vsi, lokální pivo, regionální minerálku a nakonec mirabelkový šnaps se jménem vesnice, kde jsem seděl v hospodě. 

Myslím, že žádný kamion nikdy tímto krajem neprojel, nestávkoval a ani tam nikdy nebyl zapotřebí. Vše bylo naprosto vynikající, šetrné k okolí, k dopravě a totálně lokální! Snad jen ty porce by pro nás, měšťáky, mohly být trochu menší, My přece tolik nepracujeme. 

Autor:  Pavel Maurer
Pořad: Glosa Pavla Maurera  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 12:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace