Olympijský rok10. února  2018 v 17:00  

Ota Pavel: Pohádka o Raškovi

Zlatý skokan na lyžích Jiří Raška - Foto: Archiv Českého olympijského výboru

Zlatý skokan na lyžích Jiří RaškaFoto: Archiv Českého olympijského výboru

Letos je to 50 let od našeho poprvé. V roce 1968 se ve francouzském Grenoble postavil Jiří Raška na skokanský můstek a záhy mu na krk přistálo zlato. Byl prvním československým sportovcem, kterému se něco takového na Zimních olympijský hrách podařilo. Poslechněte si pětidílný pohádkový příběh o životě Jiřího Rašky!

Jiří Raška se narodil v roce 1941 uprostřed Beskyd v moravskoslezském Frenštátu pod Radhoštěm. Ševcovská rodina to neměla úplně jednoduché. Dětí bylo dohromady čtyři, Jiří měl ještě jednoho bráchu a dvě sestry. Když bylo Jirkovi devět, zemřel táta na leukemii a maminka musela zvládnout vše sama. Nejspíš i díky tomu se děti rychle naučily samostatnosti a zodpovědnosti. 

 

(1/5) Ota Pavel: Pohádka o Raškovi. První díl pohádky o Jiřím Raškovi – skokanovi na lyžích, který si jako první Čechoslovák doskočil na zimní olympiádě pro zlato. Čte Oldřich Kaiser.

Vložit na svůj web

 

(2/5) Ota Pavel: Pohádka o Raškovi. Druhý díl pohádky o Jiřím Raškovi – skokanovi na lyžích, který si jako první Čechoslovák doskočil na zimní olympiádě pro zlato. Čte Oldřich Kaiser.

Vložit na svůj web

 

(3/5) Ota Pavel: Pohádka o Raškovi. Třetí díl pohádky o Jiřím Raškovi – skokanovi na lyžích, který si jako první Čechoslovák doskočil na zimní olympiádě pro zlato. Čte Oldřich Kaiser.

Vložit na svůj web

 

(4/5) Ota Pavel: Pohádka o Raškovi. Čtvrtý díl pohádky o Jiřím Raškovi – skokanovi na lyžích, který si jako první Čechoslovák doskočil na zimní olympiádě pro zlato. Čte Oldřich Kaiser.

Vložit na svůj web

 

(5/5) Ota Pavel: Pohádka o Raškovi. Pátý díl pohádky o Jiřím Raškovi – skokanovi na lyžích, který si jako první Čechoslovák doskočil na zimní olympiádě pro zlato. Čte Oldřich Kaiser.

Vložit na svůj web

Lyže jsou ve Frenštátu základ. Své první­ Jirka dostal jako malý kluk od svého bratrance a strýce. Proto asi ani nepřekvapí, že se na olympiádu začal těšit velmi brzo a na svou první plánoval odjet už ve třiadvaceti. 

Nakonec to ale nevyšlo. „V Rakousku sice skákal nejlépe, i tak ho ale funkcionáři z nominace vyškrtli a posadili na vlak. Navrhoval jsem jim, ať pošlou domu radši mě, aby mohl skákat. Marně,“ vzpomínal Raškův trenér Zdeněk Remsa. 

Jiří nezahořkl. Naopak začal trénovat tak tvrdě, že za čtyři roky všem ukázal, jak se funkcionáři před Innsbruckem pletli. A domů se vrátil s první československou zlatou medailí ze zimních her. 

Ze skokanského můstku až do čítanek 

Příběh jako z pohádky inspiroval spisovatele Otu Pavla. Ten přepracoval Raškův životopis do podoby, ze které se může těšit každý. I děti. Pohádka o Raškovi se dokonce dostala do jejich čítanek a když Jiří jezdil po základních školách na besedy, častokrát se ho někdo na knihu zeptal. Jestli je to vůbec pravda a jak to tedy vlastně bylo. 

Ota Pavel si přimyslel jen málo. Asi tak osmdesát procent pohádky se podle Jiřího Rašky opravdu stalo. 

Nyní si můžete pohádku poslechnout. Na stanici Radiožurnál – olympijský speciál ji vysíláme vždy od sedmi hodin večer během prvního týdne olympijských her. Pohádku pro Český rozhlas načetl herec Oldřich Kaiser. 

I on prý kdysi skákal podobně jako Raška. „Ve druhé třídě jsem se umístil na druhém místě. Můstek byl pouze ze sněhu, ale druhé místo byl dobrý výsledek – na to, že jsme byli dva,“ vtipkoval Oldřich Kaiser během natáčení. 

Rozhlasová pohádka je doplněná i o další bonusy – hudbu, vzpomínky Jiřího Rašky a dokumentárními materiály z Grenoble. 

Celou Pohádku o Raškovi si můžete poslechnout kdykoliv během Zimních olympijských her, tedy až do slavnostního ukončení v neděli 25. února. 

Autor:  Ota Pavel, Kristýna Hladíková, Václav Cibula

Nové články v rubrice

O projektu

Olympijský rok

Osm příběhů, osm cest za úspěchem. Sportovní redaktoři natáčeli celý rok osm časosběrných dokumentů...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace