Patrik Hetmer, slabozraký lyžař

Paralympionik Patrik Hetmer se svým trasérem Miroslavem Máčalou - Foto: Herbert Slavík

Paralympionik Patrik Hetmer se svým trasérem Miroslavem MáčalouFoto: Herbert Slavík

Slabozraký sportovec z Luhačovic Patrik Hetmer bude v březnu reprezentovat Českou republiku v alpském lyžování na paralympijských hrách v Jižní Koreji.

Patrik Hetmer má vrozenou oční vadu, která se nazývá Dědičná dystrofie sítnice. Ta způsobuje zúžení zorného pole a tzv. trubicovité vidění. K tomu ho také velmi omezuje šeroslepost. Přesto se věnuje hned několika sportům, zejména alpskému lyžování. 

Spolu se svým trasérem Miroslavem Máčalou se hned ve své první sezoně 2013/2014 nominovali na Zimní paralympijské hry v Soči 2014, kde obsadili sedmé místo v superkombinaci a osmé ve slalomu. Zima 2014/2015 byla ještě úspěšnější, Patrik s Mírou vybojovali bronz v obřím slalomu na mistrovství světa v Kanadě. Byla to historicky první mužská medaile pro Českou republiku z vrcholných akcí. 

V další sezoně se dostali na stupně vítězů ve Světovém poháru v italském Tarvisiu, kde skončili třetí v obřím slalomu. Kromě toho se jim podařilo vyhrát několik závodů Evropského poháru a ovládli finále Evropského poháru ve švýcarském Obersaxenu, kde vyhráli dva superobří slalomy a v superkombinaci skončili druzí. 

Start do probíhající sezony byl i vinou tréninkového manka pomalejší, přesto se kluci každým závodem zlepšovali a přibližovali nejlepším. Bohužel při druhém sjezdu v rakouském Innerkremsu měl Patrik těžký pád, při kterém si přetrhl achilovu šlachu na levé noze. Přesto se toužil dostat na Zimní paralympijské hry v Jižní Koreji. 

Lucie Výborná sledovala jeho život i přípravu na ZOH během projektu Olympijský rok. Jeho den se totiž netočí jen kolem sportu. Aby se uživil, musí každý den chodit do školy

A jak se vůbec lyžuje, když člověk špatně vidí, a jak vypadá práce traséra? I to odhalil časosběrný dokument Olympijský rok. 

Autor:  Matěj Pálka  (mjp)

Nové články v rubrice

O projektu

Olympijský rok

Osm příběhů, osm cest za úspěchem. Sportovní redaktoři natáčeli celý rok osm časosběrných dokumentů...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace