Patrik Hetmer, slabozraký lyžař

Paralympionik Patrik Hetmer - Foto: František Dostálek

Paralympionik Patrik HetmerFoto: František Dostálek

Slabozraký sportovec z Luhačovic Patrik Hetmer bude reprezentovat na paralympijských hrách Českou republiku v alpském lyžování.

Patrik Hetmer má vrozenou oční vadu, která se nazývá Dědičná dystrofie sítnice, která způsobuje zúžení zorného pole a tzv. trubicovité vidění. K tomu ho také velmi omezuje šeroslepost. Přesto se věnuje hned několika sportům, zejména alpskému lyžování. 

Spolu se svým trasérem Miroslavem Máčalou se hned ve své první sezoně 2013/2014 nominovali na Zimní paralympijské hry v Soči 2014, kde obsadili velice slušné 7. místo v superkombinaci a 8. místo ve slalomu. Hned další zima 2014/2015 byla nejúspěšnější, Patrik s Mirou vybojovali bronz v obřím slalomu na mistrovství světa v Kanadě. Byla to historicky první mužská medaile pro Českou republiku z vrcholných akcí.  

Sezona 2015/2016 byla bez vrcholné akce, přesto kluci dosáhli na skvělé výsledky. Poprvé v kariéře se dostali na stupně vítězů ve Světovém poháru v italském Tarvisiu, kde skončili třetí v obřím slalomu. Kromě toho se jim podařilo vyhrát několik závodů Evropského poháru a zcela pak ovládli Finále Evropského poháru ve švýcarském Obersaxenu, kde vyhráli dva superobří slalomy a v superkombinaci skončili druzí. 

Start do probíhající sezony byl i vinou tréninkového manka pomalejší, přesto se kluci každým závodem zlepšovali a přibližovali nejlepším. Bohužel při druhém sjezdu v rakouském Innerkremsu měl Patrik těžký pád, při kterém si přetrhl achilovu šlachu na levé noze a v současné době po operaci poctivě rekonvalescentuje, aby se stihl co nejlépe připravit na nadcházející sezonu, jejímž vrcholem budou Zimní paralympijské hry v Jižní Koreji. 

Jak se lyžuje, když člověk nevidí? Jakou roli má v přípravě spolupráce s trasérem? I to se dozvíme. Radiožurnál totiž bude celý rok natáčet s Patrikem Hetmerem jeho přípravu. 

Autor:  Matěj Pálka  (mjp)

Nové články v rubrice

O projektu

Olympijský rok

Devět příběhů, devět cest ke slávě. Devět sportovních redaktorů natáčelo od srpna 2015 s devíti českými...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace