Olympijský rok9. února  2018 v 09:23  

Rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou po celé Evropě doprovazí parta věrných fanoušků

Martina Sáblíková se svým trenérem. Česká rychlobruslařka si užívá neochvějnou podporu fanoušků. - Foto: Herbert Slavík

Martina Sáblíková se svým trenérem. Česká rychlobruslařka si užívá neochvějnou podporu fanoušků.Foto: Herbert Slavík

Čeští rychlobruslaři se mohou na závodech po celé Evropě cítit jako doma. V hledišti kolem ledového oválu je totiž povzbuzuje početná skupina fanoušků, která o sobě dává pořádně vědět. Na sobě mají bundy v národních barvách s nápisem „Fanklub Martiny Sáblíkové“.

Skupina asi dvaceti mužů a žen ve věku od dvaceti asi do sedmdesáti let sedí na tribuně v zatáčce ledového oválu berlínské haly. Všechny soutěžící povzbuzují po celou dobu tleskadly a hlasivkami. Na intenzitě přidávají ve chvíli, kdy se k nim závodníci přibližují po ledě. „No tak! Zaber!“ ozývá se. 

Proč si vybrali zrovna rychlobruslení? „Protože u toho můžeme sedět,“ říká jeden muž v overalu s třásněmi v národních barvách. „Přeci jsme národ bruslařů a je to nejstarší,“ vysvětluje fanynka Maruška, „v této republice je to od roku 1887.“  

Poslouchejte olympijské vysílání na nové digitální stanici Radiožurnál – olympijský speciál. Ten naladíte na našem webu, na mobilu v aplikaci iRadio a v Praze, Brně, Plzni a Ostravě a dalších místech na digitálním rádiu v multiplexu Českého rozhlasu.

Na závody vyjíždí parta pravidelně, jak to čas a finance dovolí. Sportovci si je chválí. „Jsou rádi, protože jsme vlastně jediní, kdo za nimi jezdí,“ říká jeden z fanoušků. I díky jejich podpoře zvládla Martina Sáblíková přes zdravotní problémy odjet závody v olympijské sezóně a kvalifikovat se na hry. 

Olympijský rok 2018 - Foto: Vladimír Staněk

Autor:  Petr Kadeřábek  (pka), Kristýna Hladíková

Nové články v rubrice

O projektu

Olympijský rok

Osm příběhů, osm cest za úspěchem. Sportovní redaktoři natáčeli celý rok osm časosběrných dokumentů...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace