Plýtvák29. ledna  2016 v 11:20  

4 důkazy, že moderní technologie pomáhají v boji proti vyhazování jídla

Při boji proti plátvání můžou pomoct i moderní technologie - Foto:  Alexas_Fotos, CC0 Public domain

Při boji proti plátvání můžou pomoct i moderní technologieFoto:  Alexas_Fotos, CC0 Public domain

Nakupovat máme chodit s napsaným seznamem – jen tak se podle expertů vyhneme tomu, že přijdeme domů i s potravinami, které úplně nepotřebujeme. A plýtvání jídlem se snaží bránit i samotné firmy. Už teď si můžete koupit chytré lednice, které pomohou nenakupovat zbytečně. A užitečným pomocníkem může být také například mobilní aplikace, která nás upozorní na jídlo, které se doma brzy začne kazit.  

„Jsem v práci, děti jsou mezitím doma s manželem, vyjedí ledničku – a já nevím. Snědli to, nesnědli? Potřebovala bych to vědět, abych nemusela chodit dvakrát. Domů a ještě do obchodu,“ přemýšlí paní Eva, matka čtyř dětí z Plzně. 

 

Moderní technologie mohou pomoci v boji proti vyhazování jídla

Vložit na svůj web

Právě takovou věc už vymysleli někteří výrobci ledniček. Zabudovali do nich kamery. A lednice pak umí na mobil poslat snímek svého obsahu. 

Nejenže by si tak paní Eva ušetřila cestu, ale nekupovala by ani potraviny navíc. Právě nepromyšlené nakupování je jednou z našich největších chyb, připomněla Anna Strejcová z organizace Zachraň jídlo. 

Čtěte také: S lístečkem v ruce, nebo z hlavy? Naše nákupní návyky o nás mnoho vypovídají

„Lidé nakupují impulzivně, příliš neplánují, co zrovna ten den koupí. Nepodívají se třeba do ledničky, co už tam mají. Případně když žijí v páru, tak se třeba nedomluví s partnerem, kdo co zrovna nakoupí.“ 

Zázračné modré světlo? 

Modré světlo někteří výrobci zabudovávají do přihrádky s ovocem a zeleninou - Foto: Kyrre Gjerstad, licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic

Modré světlo někteří výrobci zabudovávají do přihrádky s ovocem a zeleninouFoto: Kyrre Gjerstad, licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic

Někteří výrobci chladniček pak umísťují do přihrádek na ovoce a zeleninu modré světlo. Tvrdí, že tak plody vydrží déle čerstvé. Nad možným důvodem zauvažoval Jiří Rupich ze Státního zdravotního ústavu. 

„Potraviny, které jsou živé – což ovoce a zelenina pořád ještě je, když si to kupujeme – tak potřebují pro určitý metabolismus, co v těch buňkách pořád ještě probíhá, tak potřebují červené světlo a modré světlo.“ 

S dalším nápadem, jak předejít vyhazování jídla, pak přišli mladí vědci z Kalifornie. Vyvinuli mobilní aplikaci, která vytvoří seznam nakoupených potravin včetně data jejich spotřeby. Chytrý telefon pak posílá upomínky na jídlo, které byste už měli sníst. A k tomu přidá i příslušné recepty. 

Mobilní aplikace mohou oslovit mladé 

Originální řešení našel i americký řidič nákladních aut Richard Gordon. Nechtěl vyhazovat jídlo, které mu na cestách přebývalo. A tak vymyslel aplikaci, která vyhledá nejbližší charitu, farmu nebo alespoň kompost, kam je možné jídlo přivézt, aby neskončilo v koši na dálničním odpočívadle. 

„Z průzkumů vyplývá, že nejvíce vyhazují mladí lidé ve věku 18–29 let. Mají také méně času na to potraviny zpracovat.“

Právě mobilní aplikace by mohly oslovit mladé lidi, kteří prý plýtvají jídlem ze všech nejvíc. 

„Z průzkumů vyplývá, že nejvíce vyhazují mladí lidé ve věku 18–29 let. Mají i méně času na to potraviny zpracovat. Protože přijdou domů z práce večer a potom třeba nemají čas si vařit,“ upřesnila Anna Strejcová z iniciativy Zachraň jídlo. Na každého Čecha podle statistik průměrně vychází až 80 kilogramů vyhozeného jídla ročně. 

Autor:  Evelyna Kulíšková
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace