„Sněz mě jako první“. Speciální přihrádka prý ušetří až 2500,- měsíčně

Skladování jídla v lednici má svá pravidla. Každá potravina potřebuje správnou teplotu i vlhkost, aby se nezkazila ještě před uplynutím data spotřeby. A právě s tím má – podle průzkumů – většina z nás problém. Zkažené potraviny pravidelně vyhazuje přes 60 procent Čechů, tvrdí experti. Pojďme si tedy připomenout základní pravidla, kam co v lednici patří.

Jak to má správně v chladničce vypadat, radí Dana Večeřová z Potravinářské komory ČR.

„Tam, kde je nejnižší teplota, patří masné a mléčné výrobky, pokud možno ne dohromady. Jestliže si kupujeme u pultu krájené masné výrobky, udržitelnost je skutečně 24 hodin,“ říká

„Co se týče sýrů, zejména těch tvrdých, tam probíhá stále zrání a doporučují se skladovat do teploty 8 stupňů. Takže je dejte do dveří, kde lednička méně chladí. Kde je vyšší teplota, tam patří zelenina a ovoce.“

Vejce můžete skladovat o teplotě 5 až 18 stupňů. Ovšem pozor na umývání skořápky – vejce je pak více náchylné k prostoupení mikroorganismů.

Čtěte také

Zamrazit pečivo? Nouzové řešení

Do lednice podle Večeřové naopak vůbec nepatří tropické ovoce, rajčata nebo pečivo. Pokud nám ale zbude hodně chleba, můžeme ho nakrájet, zamrazit a po krajících pak podle potřeby postupně odebírat. I když podle Jiřího Rupicha ze Státního zdravotního ústavu je to u pečiva nouzové řešení.


Pozor na pečivo! V řadě případů jsou vyrobeny tak, že byl zmražený polotvar, který někdo v obchodě rozpekl a někdo si to přinese domů a znovu mrazí nebo chladí. My tady vlastně chceme zachraňovat něco, co už bylo pokaženo.

„V řadě případů jsou vyrobeny tak, že byl zmražený polotvar, který někdo v obchodě rozpekl a někdo si to přinese domů a znovu mrazí nebo chladí. My tady vlastně chceme zachraňovat něco, co už bylo pokaženo.“

Další tip, jak o potraviny uložené v lednici zbytečně nepřicházet, přidala Anna Strejcová z organizace Zachraň jídlo: „Obzvlášť když přijdeme z nákupu a máme v ledinici ještě věci z dřívějška, ideální je všechno vyskládat a to, co jsou nejblíž datu spotřeby, dát na nějaké viditelné místo.“

Ve Spojených státech třeba lidé takové jídlo vkládají do krabice s nápisem „Sněz mě jako první“. Speciální přihrádky americkým domácnostem podle některých odhadů ušetří v přepočtu kolem 2500 korun měsíčně.

autor: eku
Spustit audio