Po Česku14. ledna  2012 v 13:10  

V Novém Městě pod Smrkem brousili pily minerálkou

Nové Město pod Smrkem bylo vystavěno po vzoru saských měst - Foto: Václav Žmolík

Nové Město pod Smrkem bylo vystavěno po vzoru saských městFoto: Václav Žmolík

Tentokrát vás zveme do Sudet a města, které naši dědové i pradědové znali jako Neustad an der Tafelfichte. Ano, jedeme do Frýdlantského výběžku, do Nového Města pod Smrkem, které bylo založeno kvůli těžbě cínu. Obec se však proslavila i textilní tradicí.

„Nové Město pod Smrkem bylo založeno v 16. století, konkrétně v roce 1584, jako správní centrum pro rozvíjející se dolování cínu,“ začíná vyprávět Václav Tima, autor obsáhlé publikace o historii tohoto místa a také jeden z členů zdejšího velmi aktivního občanského sdružení pro obnovu a rozvoj Nového Města pod Smrkem. 

„Zhlédli se v Krušných horách a styl založení města trochu odpovídá saským městečkům. Město je totiž založeno na šachovnicovém půdorysu, v jehož středu je náměstí o rozloze jednoho hektaru,“ vysvětluje Václav Tima s tím, že zmíněné náměstí obklopují stavební čtverce. 

Jednalo se o vrchnostenské město, které zakladatelé obdařili několika významnými právy – právem hrdelním, horním a právem týdenního trhu. Horníci byli osvobozeni od daní a mohli z města svobodně odejít. Doba slávy a prosperity zdejší důlní činnosti byla však poměrně krátká, byť se zde těžilo až do poloviny 19. století. Hlavní rozmach skončil už za třicetileté války

Jednou z dominant Nového Města pod Smrkem je kostel svaté Kateřiny - Foto: Václav Žmolík

Jednou z dominant Nového Města pod Smrkem je kostel svaté KateřinyFoto: Václav Žmolík

A kde se štoly nacházely? Na kopcích, které se rozkládají na jih od Nového Města, tedy na Závorníku, Svinském vrchu, Měděnci a Rapické hoře. Dnes se v někdejších důlních dílech usídlili netopýři, kteří v nich mají zimoviště. 

Po zániku hornictví hledali místní další zdroje obživy. Tím se stalo plátenictví, těžba dřeva a zdejší specialita – broušení pil. Při něm se využívala mineralizovaná voda. 

„Tryská tu v lesích,“ dosvědčuje Václav Tima. „Nejznámějším pramenem je Novoměstská kyselka. K němu chodí spousta lidí z okolí. Voda totiž obsahuje velké množství kysličníku uhličitého,“ dodává. 

Při procházce po Novém Městě pod Smrkem určitě nezapomeňte zajít k prameni kyselky. Prohlédněte si výstavné secesní lázně a zastavit se můžete také na náměstí, které má stále onu hektarovou rozlohu, ale už ho nezdobí radnice, která na prostranství stávala do poloviny 20. století. 

Historie Nového Města pod Smrkem

Tehdejší vrchnostenské město bylo založeno v roce 1584 Melchiorem z Redernu pod názvem Nové České Město. Důvodem bylo především objevení rudné žíly železa a dolování cínu, tehdy velmi žádaného kovu. 

Ten se získával nejprve vypíráním z náplavů říčky Lomnice, později hlubinnou štolbou v okolních kopcích. Mezi lety 1580 až 1615 tu bylo na 60 štol. Po třicetileté válce však hornická sláva upadá a koncem 17. století byla těžba ztrátová. 

Tehdy nastává rozvoj zemědělství a lesnictví. Kolem roku 1840 se rozvíjí především textilní průmysl, který je spjat s osobou Ignáce Klinera a jeho syny, kteří jeho textilku později převzali. 

Během druhé světové války však byla textilní výroba omezována a po válce začleněna do národního podniku Textilana Liberec, která definitivně zanikla v polovině srpna 2004. Hlavním důvodem byla ztráta východních trhů. 

zdroj: Nové Město pod Smrkem
 

„Na náměstí si můžeme prohlédnout kamenné domy, které vznikaly hlavně od roku 1856, kdy město zachvátil požár,“ zmiňuje Václav Tima. Původní domy byly totiž dřevěné, tedy roubené nebo hrázděné. Ze současné zástavby uvidíte výstavnou budovu pošty a telegrafního úřadu, spořitelnu a dva hostince, které stojí na svých místech už od založení města. 

Budova městského úřadu patří mezi architektonické skvosty - Foto: Václav Žmolík

Budova městského úřadu patří mezi architektonické skvostyFoto: Václav Žmolík

O kousek dál najdete někdejší okresní soud, dnešní městský úřad. Ještě o kus dál vykukuje věž kostela svaté Kateřiny. Bezesporu největší dominantou města je ovšem bývalá textilka, kterou v polovině 19. století založil Ignác Klinger. V dobách největšího rozmachu zaměstnávala více než dva tisíce lidí. 

„První textilní budovu postavil v roce 1862. Bylo v ní téměř 500 mechanických stavů. V druhé polovině 19. století se továrna rozrostla do dnešního rozměru,“ říká Václav Tima. 

Klingerovi byli povýšeni do šlechtického stavu. Kromě rozsáhlého továrního areálu, který dnes bohužel chátrá, se po nich dochovalo několik budov – dvě obytné vily v historizujícím slohu a mauzoleum za městem. 

V nedělním výletu se vydáme po modré turistické stezce až na vrchol hory Smrk, rozhlédneme se po kraji a také se dozvíme něco málo o sportovním vyžití v okolí Nového Města pod Smrkem. 


Zobrazit Nové Město pod Smrkem na větší mapě

Dopravní dostupnost – Nové Město pod Smrkem

Cesta autem z Liberce:
Z Liberce se vydejte po silnici I/13 směrem na Frýdlant. Po projetí Frýdlantem pokračujte po silnici 291 až do cíle. Cesta je dlouhá 35 kilometrů. 

Cesta vlakem nebo autobusem:
Do Nového Města pod Smrkem se můžete vydat také veřejnou dopravu. Pravidelné vlakové spoje jsou vypravovány z Liberce a Jindřichovic pod Smrkem. Autobusem se do Nového Města pod Smrkem dostanete například z Liberce, Frýdlantu nebo Hejnic.
 

Autor:  Václav Žmolík  (vžm)
Pořad: Po Česku  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: Pořad jsme přestali vysílat v říjnu 2013  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace