Po Česku4. září  2010 v 13:10  

Mlýn v Dolním Němčí možná založila Marie Terezie

Před stodolou - Foto: Václav Žmolík

Před stodolouFoto: Václav Žmolík

V Dolním Němčí na Moravském Slovácku stojí zajímavá stavba lidové architektury – starý vodní mlýn na potoce Okluky. Ještě před 40 lety v něm žili jeho původní obyvatelé, dnes v něm najdete Muzeum Na Mlýně.

„Stojíme ve dvoře bývalého vodního mlýna. Podle předpokladů je to jeden z mlýnů, které zakládala Marie Terezie,“ říká na úvod moje průvodkyně Marie Ježková, se kterou se rozhlížíme po dvoře. 

Uvnitř najdete vročení 1762, ale neví se, jestli to je letopočet založení, anebo obnovení po požáru. Ostatně konec mletí ve mlýně, kterému se říká podle potoka, na němž byl vystavěn, Na Oklukách, přinesl opět požár. To bylo někdy za 1. světové války. Pak už koncese nebyla obnovena. 

Od roku 1998 je v této památce lidové architektury muzeum. Exponáty jsou dílem původní ze mlýna, dílem je věnovali obyvatelé Dolního Němčí, tedy, jak se tady říká, „Dolněmčané“. 

Muzeum Na Mlýně - Foto: Václav Žmolík

Muzeum Na MlýněFoto: Václav Žmolík

„Je tu velká stodola, kde máme pěkné exponáty, pak obydlí mlynáře a později rolníka, mlýnice a další místnosti. Po vyhoření si z toho udělali hospodářské stavení. Měli tam dobytek, přípravnu a skladiště. Je zde velice krásný kvelbený sklep, který používali na uskladnění brambor, řepy a dalších zásob,“ ukazuje mi Marie Ježková. Mimochodem kvelbený znamená klenutý. Dnes je v něm pivnice, kterou místní využívají při různých slavnostních příležitostech. 

Všechny vyjmenované prostory jsou v jediné podlouhlé stavbě. Dům má světlemodrou omítku s bílým orámováním oken a dveří a tmavě modrou obrovnávku dole u země. Tak jako to bývalo kdysi. „Možná tak vypadal před sto lety,“ podotýká Marie Ježková. 

Historie mlýna v Dolním Němčí

Soubor budov vodního mlýna na potoce Okluky byl vybudován v 18. století. Původní mlýn byl zřízen na mletí obilí pomocí vodního kola. Voda byla přiváděna z potoka vodním kanálem, který vedl od horního mostu za vesnicí. Kanál s vodou se musel čistit alespoň jednou za dva roky. 

Jan Stojaspal, narozený v roce 1886, zdědil usedlost – dům a ostatní hospodářská stavení – po svém hluchoněmém nevlastním bratrovi. Hospodařil na mlýně, ale v roce 1914 musel narukovat na vojnu do Vídně, kde pracoval jako mlynář. Se začátkem války byl mlýn spolu s dalšími mlýny v okolí v rámci sabotáže vypálen. Jan Stojaspal proto po návratu upravil dům a hospodářské budovy k hospodaření a chovu dobytka. Měl sedm dětí, z nichž žádné po jeho smrti ve mlýně nezůstalo. 

V roce 1998 byla dokončena rekonstrukce starého mlýna. Jeho budova dnes z části slouží jako pivnice, zadní část areálu je zařízena jako muzeum lidové architektury, kde jsou v původních obytných prostorách umístěny historické exponáty dokumentující život na vesnici od konce 19. století. Muzeum je vybaveno původními dochovanými nástroji, které mlýnu věnovali obyvatelé obce. 

Zdroj: Muzeum Na mlýně 

„Měli hodně dětí a ty se rozeběhly z domu. Nejmladší potomek emigroval a dům už pak zůstal opuštěný. Dožila v něm jejich maminka. Zemřela v roce 1973. Bylo jí 92 let,“ dodává. Díky tomu se mlýn na potoce Okluky nedočkal žádných přestaveb a uchoval se tak, jak vypadal kdysi. 

Modrá obrovnávka - Foto: Václav Žmolík

Modrá obrovnávkaFoto: Václav Žmolík

Otevíráme vrata do stodoly, kde časy před pár desítkami lety připomíná celá řada exponátů. „Máme tady formu na cihly. Pro dokumentaci jsem udělala pár hliněných cihel. Z takových bylo postaveno všechno, celá dědina. Teď už to tak není, ale tento mlýn je ještě z vepřovic. Říkáme jim kotovice,“ popisuje správkyně muzea. 

Je tu i mlátička, fukar na kliku, váha decimálka, lis – nebo, jak se tady říká, pres – na víno, hrábě, cepy… „Tam je koryto, ve kterém se při zabíjačce pařilo prase, trakaře – s těmi jsme se něco najezdili, věčně do kopce, na pole a z pole s nůší trávy, tak to bývalo,“ vzpomíná Marie Ježková 

Jak se ve mlýně kdysi žilo a jak reagoval potomek původních majitelů mlýna, když se do něj po letech vrátil, se dozvíme v nedělním výletu Po Česku. 

 

pozvánka do Dolního Němčí, kde se nachází bývalý vodní mlýn; telefonická soutěž pro posluchače

Vložit na svůj web


Zobrazit mlýn na potoce Okluky v Dolním Němčí na větší mapě

Dopravní dostupnost – Dolní Němčí

Příjezd od Uherského Hradiště:
Z Uherského Hradiště se vydáte po silnici I/55 směrem na Kunovice, kde odbočíte vlevo na silnici II/498 směrem na Hluk a pokračujte po ní až do Dolního Němčí. Zaparkovat můžete v ulici Boršická jen několik desítek metrů od starého mlýna. Cesta je dlouhá 16 kilometrů. 

Příjezd od Zlína:
Ze Zlína se vydejte na jih po silnici II/490 směrem na Kudlov, Biskupice a Uherský Brod. Odsud pak pokračujte po téže silnici dále na jih na Nivnici a Dolní Němčí. Cesta je dlouhá asi 38 kilometrů. 

Příjezd od Hodonína:
Z Hodonína se vydejte po silnici I/55 směrem na Veselí nad Moravou a do Uherského Ostrohu. Po průjezdu obce na křižovatce se silnicí II/495 odbočte vpravo a pokračujte po této silnici až do Hluku. Zde odbočte vpravo na silnici II/498, po které dojedete až do Dolního Němčí. Cesta je dlouhá asi 52 kilometrů. 

Příjezd autobusem:
K cestě do Dolního Němčí můžete zvolit také veřejnou dopravu. Autobusy jsou vypravovány z Uherského Brodu, Uherského Hradiště, Strání-Květné, Boršic u Blatnice nebo Slavkova. 

Autor:  Václav Žmolík  (vžm)
Pořad: Po Česku  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: Pořad jsme přestali vysílat v říjnu 2013  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace