Po Česku5. září  2010 v 13:10  

Jako kdybych odešel včera, říká potomek obyvatel mlýna

Mlýn na potoce Okluky - Foto: Václav Žmolík

Mlýn na potoce OklukyFoto: Václav Žmolík

Zajímá vás, jak se bydlelo kdysi? Anebo to chcete ukázat svým dětem nebo vnukům? Jedinečnou příležitost máte v muzeu Na Mlýně v Dolním Němčí na Moravském Slovácku. Na vlastní oči tam uvidíte, jak vypadalo takové 2 + 1 na slovácké vsi před – dejme tomu – sto lety.

Mlýn v Dolním Němčí má modrou obrovnávku, kvelbený sklep a je celý postaven ještě z původních kotovic. Že nerozumíte? Všechny tyto zajímavosti jsme se dozvěděli v sobotním výletu Po Česku. 

„Tady je vstupní síň, jak jsme tomu říkávali. Odsud vedou schody na sýpku, kde se uskladňovalo obilí po vymlácení. Tady býval výminek, kde dožívala babička, a tady hlavní jizba,“ uvítala mě – dnes bychom řekli – v předsíni pamětnice, správkyně muzea a znalkyně místní lidové kultury Marie Ježková. 

„Je to tu všechno přesně tak, jak to bylo,“ ubezpečuje mě. „Potomek, který je v Americe, když se vrátil a uviděl to tu, spráskl ruce a řekl: ‚Jak kdybych včera odešel. Stůl jsme s kluky pořezali, všechno vidím. Tady u této židle jsem se musel modlit růženec, protože jsem místo požehnání šel na karty. ‘“ 

Žebřiňák před stodolou - Foto: Václav Žmolík

Žebřiňák před stodolouFoto: Václav Žmolík

Koukám na fotografii, na které je zvěčněna celá rodina někdejších majitelů Stojaspalových, a rozhlížím se, jak takový někdejší obývák vypadal. „Ve středu místnosti je stará kachlová pec. Ze strany je prostor, kde spávaly děcka. Pak je tady dlouhá, veliká truhla na šaty. I na té lidé spali, když jich bylo hodně. A jich tedy hodně bylo, měli 7 potomků,“ popisuje správkyně muzea

Muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí

Návštěvní doba
po předchozí domluvě
více informací na obecním úřadě v Dolním Němčí (e-mail: info@dolni-nemci.cz) 

Vstupné
dobrovolné 

Další zajímavé kulturní akce pořádané v obci Dolní Němčí
V kuchyni mlýna Na Oklukách se každým rokem začátkem září pořádá tradiční Vaření trnek s lidovým jarmarkem za účasti folklórních a pěveckých souborů z okolí.
Každým druhým rokem se vždy první květnovou neděli v obci pořádají krojované Hody s právem a každým pátým rokem dožínky. Obě akce opět doprovází vystoupení populárních folklórních souborů a pěveckých sborů.
V obci se rovněž od letošního roku pokoušejí založit i tradici masopustního veselí neboli fašanku

Internetové stránky: Dolní Němčí 

„Pak je tu postel, na které spávali rodiče, a u ní obyčejně bývala kolébka, protože pořád bylo nějaké maličké. Tam je komoda. Na ní stál takový domácí oltáříček s Pannou Marií. Pak je tady další šatní truhla a v rohu veliký stůl, lavice a kout se svatými obrázky. Je to typický kout, takový býval v každém baráku,“ ukazuje mi Marie Ježková. 

Mlýn na potoce Okluky má č. p. 105 - Foto: Václav Žmolík

Mlýn na potoce Okluky má č. p. 105Foto: Václav Žmolík

A hned vedle jizby byla kuchyně, pochopitelně černá kuchyně: „Tady v té peci se vařilo v železňácích. To si ještě i já pamatuji u naší babičky. Dala do něj suroviny, tímhle hákem ho zasunula dovnitř, protože v peci se topilo neustále. Strčila železňák do pece a jeli jsme na roli. Dojeli jsme domů a polévka byla hotová,“ vzpomíná moje průvodkyně. 

„A v této části pece se pekl chleba. Posvítím vám tam, je tam šest velikých, nebo deset menších bochníků,“ ukazuje mi v peci muzejní exponáty. Za kuchyní je ještě komora, tedy někdejší lednice a spíž v jednom. 

Marie Ježková po všech těchto místnostech často provádí školáky a to se prý docela často zasměje. Například když jednou dětem popisovala, jak obyvatelé mlýna jedli všichni ze společné hliněné mísy, okomentoval její vyprávění jeden ze školáků nevybíravě slovy „To bych nežral!“ Na její otázku, co by tedy jedl, se jí dostalo zajímavé odpovědi: „Šel bych si vzít do ledničky párek.“ 

 

návštěva Dolního Němčí, kde se lidé můžou seznámit se způsobem bydlením v minulosti; soutěž pro posluchače a zadání nové SMS soutěže

Vložit na svůj web


Zobrazit polohu mlýna na potoce Okluky v Dolním Němčí na větší mapě

Dopravní dostupnost – Dolní Němčí

Příjezd od Uherského Hradiště:
Z Uherského Hradiště se vydáte po silnici I/55 směrem na Kunovice, kde odbočíte vlevo na silnici II/498 směrem na Hluk a pokračujte po ní až do Dolního Němčí. Zaparkovat můžete v ulici Boršická jen několik desítek metrů od starého mlýna. Cesta je dlouhá 16 kilometrů. 

Příjezd od Zlína:
Ze Zlína se vydejte na jih po silnici II/490 směrem na Kudlov, Biskupice a Uherský Brod. Odsud pak pokračujte po téže silnici dále na jih na Nivnici a Dolní Němčí. Cesta je dlouhá asi 38 kilometrů. 

Příjezd od Hodonína:
Z Hodonína se vydejte po silnici I/55 směrem na Veselí nad Moravou a do Uherského Ostrohu. Po průjezdu obce na křižovatce se silnicí II/495 odbočte vpravo a pokračujte po této silnici až do Hluku. Zde odbočte vpravo na silnici II/498, po které dojedete až do Dolního Němčí. Cesta je dlouhá asi 52 kilometrů. 

Příjezd autobusem:
K cestě do Dolního Němčí můžete zvolit také veřejnou dopravu. Autobusy jsou vypravovány z Uherského Brodu, Uherského Hradiště, Strání-Květné, Boršic u Blatnice nebo Slavkova. 

Autor:  Václav Žmolík  (vžm)
Pořad: Po Česku  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: Pořad jsme přestali vysílat v říjnu 2013  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace